Kwartet „Spotkanie” zwycięzcąkonkursu „Chopin Open”

Kwartet „Spotkanie” zwycięzcąkonkursu „Chopin Open”

23.10. Kraków (PAP) – Kwartet „Spotkanie” z Tymbarku zwyciężył w konkursie muzycznym dla młodzieży „Chopin Open” na wykonanie utworu kompozytora na dowolnym instrumencie, z wyjątkiem fortepianu.

W finale konkursu rozstrzygniętym w sobotę w Krakowie uczestniczyło siedmiu wykonawców – zespoły i soliści. Młodzi ludzie grali Chopina m.in. na skrzypcach, gitarach klasycznych, gitarach elektrycznych, flecie, saksofonie i trąbce.

Jury nagrodziło Kwartet „Spotkanie” ze Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tymbarku za profesjonalizm oraz pomysł inscenizacyjny.

Maria Róg, Anna Danel, Anna Toporkiewicz i Aleksandra Chowaniec grają ze sobą od kilku miesięcy. Dziewczęta wykonały „Preludium e-moll” Chopina op. 28 nr 4. na wiolonczeli i skrzypcach.

„Wykonanie i interpretacja kompozycji Chopina na innych instrumentach niż fortepian jest trudniejsza, bo Chopin to bardzo +uczuciowy+ kompozytor, który w swoich utworach zawierał wiele przeżyć” – powiedziała PAP Anna Danel.

„Wszystkie musimy zagrać tak, jakby robiła to jedna osoba, starać się identycznie wyrazić uczucia. To wymaga bardzo wielu prób. Wszystko musi być idealnie, zwłaszcza w takim utworze, jaki my wybrałyśmy – wolnym, w którym nut jest mało, a im mniej nut, tym bardziej trzeba zachwycić słuchacza” – dodała Maria Róg.

II miejsce zdobył – za osobowość sceniczną – Artur Szczepaniec z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, a III miejsce jurorzy przyznali I Łódzkiej Orkiestrze Gitarowej także z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi „za radość wspólnego muzykowania”.

Konkurs zorganizowało Centrum Młodzieży im. H.Jordana w Krakowie, Teatr Groteska i Towarzystwo Inicjatyw Wychowawczych przy finansowym wsparciu samorządu województwa małopolskiego. (PAP)

wos/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :