Laureaci odebrali statuetkę z rąk marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz pierwszego zastępcy przewodniczącego Rady Federacji Aleksandra Torszyna. Uroczystość uświetnił kwartet smyczkowy, który grał utwory obu kompozytorów.
Wręczając statuetkę, Borusewicz zaznaczył, że jest ona wzorowana na obrazie Andrieja Rublowa, przedstawiającego trzy anioły. „W skrzydłach tych aniołów wyraźnie widać serca. To jest nasze podziękowanie dla pana Krzysztofa Pendereckiego i Andrieja Eszpaja za to, co zrobili i za to także, co będą robić w przyszłości” – powiedział marszałek.
Eszpaj odebrał nagrodę osobiście, w imieniu Pendereckiego zrobiła to jego żona Elżbieta. Polski kompozytor i dyrygent koncertował w tym czasie w Budapeszcie. Penderecka podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że dla jej męża nagroda była dużym zaskoczeniem. „Myślę, że się bardzo ucieszył” – dodała.
Penderecka powiedziała ponadto, że przysłuchując się obradom III Forum Regionów zauważyła, że nie są podczas nich poruszane kwestie relacji kulturalnych między Polską i Rosją. Tegoroczne forum jest poświęcone innowacjom i nowym technologiom. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości również temat kultury będzie przedmiotem rozmów.
Laureatów wybrała kapituła nagrody, w skład której wchodzą przedstawiciele Senackiej Polsko-Rosyjskiej Grupy Parlamentarnej i przedstawiciele Grupy Przyjaźni z rosyjskiej Rady Federacji. To te grupy były też pomysłodawcami nagrody.
Począwszy od 2011 r. nagroda „Ku spotkaniu” będzie przyznawana corocznie za działalność na rzecz zbliżenia narodów Rosji i Polski. Stanowi ją rzeźba „Trzy Anioły” („Tre Angeli”), wykonana przez włoskiego grafika, malarza i rzeźbiarza Enrico Muscetry.
Zgodnie z regulaminem nagrody, jej celem jest docenienie dorobku i skuteczne promowanie osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do zbliżenia narodów Polski i Rosji.
Nagroda będzie przyznawana za całokształt lub za szczególne osiągnięcia w zakresie działalności artystycznej, a także za inicjatywy o charakterze politycznym, które sprzyjają „trwałej i przejrzystej współpracy obu narodów, opartej o poszanowanie i zaufanie”.
Nagradzana będzie też aktywność społeczna i charytatywna, osiągnięcia naukowe i badawcze oraz działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego obu krajów. Wyróżnienie „Trzy Anioły” będzie też przyznawane za dorobek służący wychowaniu młodego pokolenia oraz dbałości o dziedzictwo kulturowe.
Ze Skołkowa Marzena Kozłowska (PAP)