Leonardowi Cohenowi przyznanoNagrodę Księcia Asturii

Leonardowi Cohenowi przyznanoNagrodę Księcia Asturii

Nagrodę autor „Słynnego niebieskiego prochowca”, „Zuzanny” i „Alleluja” otrzymał za „emocjonalną wyobraźnię, w której muzyka i poezja łączą się w dzieło o trwałej wartości”.Wśród 32 finalistów, których kandydatury zgłoszono do tegorocznej nagrody, byli: kanadyjska nowelistka Alice Munro i angielski powieściopisarz Ian McEwan.„Upływ czasu, związki sentymentalne, mistyczne tradycje Wschodu i Zachodu oraz życie – opiewane jak niekończąca się ballada – składają się na dzieło, które kojarzy się z chwilami decydujących zmian końca XX i początku XXI wieku” – uzasadniło swoją decyzję jury.

Hiszpański pisarz Fernando Sanchez Drago podkreślił, że Cohen czerpał ze wszystkich nurtów literackich, kulturowych i duchowych naszych czasów – od bitników i hipisów, z tradycji śródziemnomorskich, nawiązywał do buddyzmu zen, wedanty i chasydyzmu.

W swojej poezji inspirował się twórczością hiszpańskiego poety i dramaturga Federico Garcii Lorki; znana piosenka „Take this Waltz” to przekład wiersza Lorki dokonany przez Kanadyjczyka.

Urodzony w 1934 roku w Montrealu Cohen zaczął pisać wiersze w wieku 16 lat i w wieku 22 opublikował pierwszy zbiór „Lets us compare mythologies”, inspirowany Lorcą.

Fundacja księcia Asturii przyznaje co roku osiem nagród za dokonania na polu sztuki, literatury, komunikacji, sportu i badań naukowych. Nagroda wynosi 50 tys. euro i jest wręczana jesienią przez księcia Felipe w Oviedo, stolicy regionu Asturia.

W 2001 roku nagrodę księcia Asturii w dziedzinie sztuki otrzymał Krzysztof Penderecki, a w zeszłym roku w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych nagrodzony nią został polski socjolog, filozof i eseista Zygmunt Bauman.

W Polsce ukazały się powieści Cohena „Piękni Przegrani” z 1966 roku i „Ulubiona Gra” z 1963 oraz zbiór poezji z 2003 roku „Księga tęsknoty”. (PAP)

klm/ mc/

9115371 9115552

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :