Prezydent wmurował akt erekcyjny Pomnika Żołnierza Polskiego

Prezydent wmurował akt erekcyjny Pomnika Żołnierza Polskiego

27.10. Grudziądz (PAP) – Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w środę w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym.

„Mało jest miast w Polsce tak ściśle jak Grudziądz związanych z historią żołnierza polskiego” – powiedział prezydent.

Na uroczystości obecna była matka prezydenta Jadwiga Komorowska, która urodziła się w Grudziądzu, a jej ojciec w tym mieście był oficerem 16 Pułku Artylerii Lekkiej.

Wmurowanie aktu erekcyjnego było związane ze zmianą cokołu pomnika, który jest powstałą w 1986 r. repliką przedwojennego monumentu.

Pierwszy Pomnik Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym w Grudziądzu powstał w 1930 r. Zaprojektował go Stanisław Jackowski, który jest również autorem warszawskiego pomnika Jana Kilińskiego. Rzeźba przedstawiająca żołnierza z uniesionym sztandarem została umieszczona na cokole dawnego pomnika Wilhelma I. Pomnik został zburzony w pierwszych dniach okupacji hitlerowskiej w 1939 r.

Drugi pomnik, będący repliką przedwojennego monumentu, powstał w 1986 r. Przygotowali go Ewelina i Henryk Siwiccy. Jednak rzeźba żołnierza została umieszczona na prostszym w formie cokole.

Obecnie przy okazji rewitalizacji ulic Starego Miasta zmieniono cokół, który teraz nawiązuje do przedwojennego postumentu.

Przed wojną w Grudziądzu istniały Centrum Wyszkolenia Kawalerii i Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, a także stacjonowały m.in. dwa pułki piechoty, pułk artylerii lekkiej i pułk łączności.(PAP)

rau/ olz/ la/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :