Wręczono Feliksy Warszawskie – teatralne nagrody stolicy

Wręczono Feliksy Warszawskie – teatralne nagrody stolicy

26.10. Warszawa (PAP) – Reżyserzy Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska oraz aktorki i aktorzy: Ewa Konstancja Bułhak, Dominika Kluźniak, Anna Smołowik, Borys Szyc i Grzegorz Małecki otrzymali Feliksy Warszawskie – nagrody stołecznego środowiska teatralnego przyznane za sezon 2009/2010.

Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek wieczorem, tradycyjnie w warszawskim Hotelu Bristol.

Nagrodę za najlepszą reżyserię minionego sezonu otrzymali: Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska za reżyserię spektaklu „Kompleks Portnoya” na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym. „To odważna nagroda dla niezależnego teatru. Dedykuję ją wszystkim niezależnym teatrom” – powiedział Sajnuk dziękując za nagrodę.

Nagrodę Feliksa za pierwszoplanową rolę żeńską otrzymała Ewa Konstancja Bułhak – odtwórczyni Gilety w spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym.Feliksem w kategorii pierwszoplanowa rola męska uhonorowano zaś Borysa Szyca, odtwórcę roli Płatonowa w spektaklu „Sztuka bez tytułu” w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym. „Dziękuję wszystkim, z którymi gram, bo bez was po prostu nie byłoby tego spektaklu. Dziękuję bardzo Agnieszce Glińskiej, bo zawsze pojawia się w dobrym momencie w moim życiu” – mówił Szyc.

Dominika Kluźniak – grająca Aleksandrę w „Sztuce bez tytułu” – otrzymała Feliksa w kategorii drugoplanowej roli żeńskiej, a Grzegorz Małecki – grający Edka w „Tangu” Sławomira Mrożka wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym – otrzymał Feliksa w kategorii drugoplanowej roli męskiej. „Kiedy gram Czechowa, mam takie pragnienie, aby on siedział na widowni i był zadowolony” – powiedziała Kluźniak.

Feliks za debiut trafił do Anny Smołowik grającej w „Kompleksie Portnoya”.

Feliksa specjalnego, przyznawanego przez fundatora Feliksów, otrzymał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Doceniono go m.in. za rozwój nowoczesnej sceny operowej.

„Jestem wdzięczny wszystkim, z którymi mogłem się zetknąć na swojej drodze zawodowej – dziwnej, nietypowej, absolwenta Politechniki Warszawskiej, który zanurzył się w świat teatru i tam znalazł sens swojej obecności” – powiedział wzruszony Dąbrowski.

Dziękował m.in. swoim współpracownikom, artystom Teatru Wielkiego. „Mamy aspiracje najwyższe, aspiracje prawdziwie europejskie, światowe, i naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy ukonstytuowali sens kultury warszawskiej według najlepszych światowych standardów. Taki cel sobie stawiamy i do tego zdążamy” – podkreślił.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Jury konkursu pod przewodnictwem Barbary Osterloff obejrzało 66 premier w 22 stołecznych teatrach.

Laureaci nagród w kategorii reżyseria i pierwszoplanowe role obok statuetek otrzymali po 25 tys. zł, pozostali po 12,5 tys. zł.

Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska. (PAP)

dsr/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :