Prace Janusza Kapusty na wystawie w Golinie

Prace Janusza Kapusty na wystawie w Golinie

21.11. Kalisz (PAP) – W niewielkiej Golinie zagościł właśnie światowej sławy rysownik i karykaturzysta Janusz Kapusta. Tym razem nie było go wprawdzie osobiście, ale w miejscowym Domu Kultury pozostawił za to na wystawie 17 najpopularniejszych rysunków i grafik, opublikowanych wcześniej m.in. w „New York Times”.

W Kole, Koninie i Golinie (Wielkopolska) nawet dzieci wiedzą, kim jest Kapusta, chociaż od prawie 30 lat mieszka w Nowym Jorku. Wymyślił i opatentował jedenastościenną bryłę geometryczną zwaną K-dronem. W tym roku władze Koła nadały mu nawet tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Na wystawie w Golinie pokazano wielkoformatowe dzieła artysty; wszystkie mają wymiary 50 x 70 cm.

Kapusta współpracuje m.in. z New York Times”, Wall Street Journal”, „Washington Post” i z „Rzeczpospolitą”. Od 1981 do 1995 r. opublikował w „New York Times” ponad 200 rysunków.

Od maja ubiegłego roku K-dron Kapusty ma swój pomnik w Kole. Honorowy obywatel tego miasta mówił wtedy, że Koło stało się dla niego jednym z najważniejszych miejsc w życiu. „Nie tylko dlatego, że urodziłem się w powiecie kolskim, ale dlatego, że mieszka tu moja mama, siostra, a tym samym każdego roku jestem tu choćby na chwilę. Dzięki nim czuję się u siebie” – powiedział.

Kapusta przyjął wyróżnienie kolskich rajców osobiście. Przy okazji podkreślił, że jego twórczość rodzi się z prostego odruchu, a samo honorowe obywatelstwo jest przejawem serdeczności i potwierdza, iż „warto pracować”.

Jak podaje wikipedia, K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna odkryta przez Kapustę w 1985 r. Nazwa K-dron pochodzi od słowa dron, które w języku greckim oznacza ścianę, a K jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu.

Bryła została wymyślona w trakcie przygotowań do wystawy Kapusty i jego kolegi w jednej z galerii w Nowym Jorku. Kapusta wpadł wtedy na pomysł formy przestrzennej, na podstawie której wykonał model przestrzenny bryły.

K-dron został opatentowany w 1987 r. w USA. Od tego momentu wykorzystywany jest do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich. Zastosowań bryły jest bardzo dużo, sam Kapusta podaje w swojej książce, że jest ich aż 168.

Wystawę w Golinie można oglądać do 3 grudnia.(PAP Life)

zak/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :