Robert Janowski i jego teleturniej „Jaka to melodia?”.

Robert Janowski i jego teleturniej „Jaka to melodia?”.

Teleturniej prowadzony przez Roberta Janowskiego „Jaka to melodia?” ma już 13 lat. Został uznany hitem ostatnich dwudziestu lat i nagrodzony Telekamerą Tele Tygodnia. Sam prowadzący uważa , że program ten będzie zawsze, bo muzyka to otwarty temat i nigdy jej nie zabraknie.
Prowadzący program – Robert Janowski pochodzi z Inowrocławia. Jest poetą , kompozytorem, piosenkarzem i aktorem. Ukończył szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie fortepianu. Bardzo szybko zaczął tworzyć autorskie partie muzyczno –  wokalne. Co ciekawe na studia Robert Janowski wybrał sobie weterynarię na warszawskiej SGGW. Debiutował w musicalu „Kompot”. Był to pierwszy musical w Polsce. Janowski napisał do niego muzykę, słowa napisał Janusz Kofta. Takim poważniejszym debiutem był z pewnością kolejny musical – „Metro”, w reżyserii Janusza Józefowicza. Premiera odbyła się 30 stycznia 1991 roku. „Metro” okazało się dużym sukcesem, musical został przełożony na inne języki. Był także wystawiony na Broadwayu. Z Józefowiczem Robert Janowski współpracował w przyszłości jeszcze kilkakrotnie.
W latach osiemdziesiątych Robert Janowski występował w kilku formacjach rockowych (między innymi: ”Zoo”, „Oddział zamknięty”, „Exodus”). Wystąpił także w kilku filmach kinowych „Pora na czarownice”, „Klimaty”, „Białe i czarne”, „Nocne graffiti”. Janowski to bardzo zdolny i utalentowany artysta.
Mogliśmy Go także podziwiać na deskach teatralnych. Wielokrotnie występował  w warszawskim Teatrze Dramatycznym. W roku 1994 ukazała się jego debiutancka płyta „Co mogę dać”. Album okazał się sporym sukcesem. Kolejny krążek artysty pojawił się w roku 1991 – „Powietrze”. Następny pięć lat później – „Nieważkość”. W 2009 roku ukazuje się płyta „Song.pl” i osiąga status złotej płyty. Janowski pisze także poezję. Do tej pory ukazały się cztery tomiki: „Noce”, „Głosy”, „Lustra”, „Pragnienia”.
Teleturniej „Jaka to melodia?” , który prowadzi Robert Janowski, pomimo tylu lat obecności na antenie nadal jest bardzo popularny. Myślę, że spora w tym zasługa prowadzącego.  W roku 2009 jego oglądalność przekraczała 4 miliony widzów. Piękne studio, śpiewający i tańczący artyści, wszystko to sprawia że teleturniej ogląda się z przyjemnością. Do tego uczestnicy, którzy wykazują się sporą wiedzą muzyczną. Teleturniej emitowany jest codziennie. Dodatkowo jest także finał miesiąca, a raz w roku wydanie specjalne.
Janowski jest laureatem dwóch nagród Wiktora i zdobywcą złotej Telekamery, a to oznacza że jest bardzo lubiany przez telewidzów. Teleturniej w 2008 roku otrzymał Laur Klienta , a 25 stycznia 2010 roku Telekamerę w kategorii teleturniej.

Agnieszka Kowalczyk 2010-10-30

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :