Pola Elizejskie już w świątecznej iluminacji

Pola Elizejskie już w świątecznej iluminacji

23.11. Paryż (PAP) – Wzdłuż całej słynnej paryskiej alei – Pól Elizejskich – mienią się już efektowne świąteczne iluminacje. Uroczystej inauguracji oświetlenia dokonali wspólnie mer Paryża Bertrand Delanoe i aktorka Melanie Laurent.

Paryżanie i turyści mogą podziwiać już od poniedziałkowego wieczoru widowiskowe oświetlenie najbardziej prestiżowej – i najdroższej – francuskiej alei, prowadzącej od placu Concorde (Zgody) do Łuku Triumfalnego.

Co roku inauguracja świątecznej iluminacji odbywa się z wielką pompą, z udziałem znanej osobistości świata kultury. W tym roku na przycisk włączający w jednej chwili oświetlenie dwukilometrowej alei nacisnęła, wspólnie z Delanoe, francuska aktorka Melanie Laurent, znana m.in. z filmu „Bękarty wojny” Quentina Tarantino.

Pola Elizejskie oświetla łącznie milion maleńkich światełek, zawieszonych na ponad 400 platanach rosnących wzdłuż alei.

Paryskie władze podkreślają, że iluminacja Pól Elizejskich jest ekologiczna, gdyż używane są do niej energooszczędne diody, znacznie obniżające zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

W tym roku oświetlenie będzie włączone do 10 stycznia, a nie do końca tego miesiąca, jak było ostatnio. W ten sposób ratusz odpowiada na krytykę części radnych z partii Zielonych. Wskazywali oni, że choć używa się mniej energii, to z roku na rok wydłuża się czas sztucznego oświetlenia Pól Elizejskich.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ cyk/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :