Złote Kaczki: „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego najlepszym polskim filmem

Złote Kaczki: „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego najlepszym polskim filmem

24.11. Warszawa (PAP) – „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego uhonorowano Złotą Kaczką dla sezonu 2009/2010. Ceremonia wręczenia nagród przyznawanych przez czytelników magazynu „Film” odbyła się we wtorek w Warszawie. Wśród nagrodzonych znalazł się Roman Polański.

Za najlepszą aktorkę minionego sezonu czytelnicy „Filmu” uznali Agatę Buzek, a za najlepszego aktora – Mariana Dziędziela.

Wojciech Smarzowski, odbierając statuetkę podczas gali w Sali Kongresowej, ocenił, że „nagrody publiczności zawsze będą najważniejsze”.

Wśród konkurentów „Domu złego” – tytułów nominowanych do Złotej Kaczki w kategorii najlepszy polski film minionego sezonu – było m.in. „Ciacho” Patryka Vegi.

Agata Buzek, doceniona za rolę w „Rewersie” Borysa Lankosza, powiedziała, że Złota Kaczka dla najlepszej aktorki jest „najpiękniejszym zwieńczeniem” serii filmowych laurów, która dla Buzek rozpoczęła się na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni.

Marian Dziędziel, odtwórca mrocznej roli w dramacie „Dom zły” podkreślał, że film Smarzowskiego bardzo wiele znaczy w jego karierze życiowej.

Przyznano także Złote Kaczki za najlepszy scenariusz sezonu 2009/2010 i najlepsze filmowe zdjęcia sezonu 2009/2010. Uhonorowani zostali: scenarzysta „Rewersu” pisarz Andrzej Bart i autor zdjęć do „Rewersu” operator Marcin Koszałka. Koszałka nie był obecny na gali, ponieważ przebywa za granicą.

W tegorocznym plebiscycie czytelnicy magazynu „Film” głosowali także na „Najlepszych z najlepszych: polskich zwycięzców wielkich festiwali”.

W kategorii „najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach” nominowani do nagrody byli: Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Kieślowski, Radosław Piwowarski, Roman Polański i Andrzej Wajda.

Złota Kaczka została przyznana Romanowi Polańskiemu. Polański nie przybył na warszawską galę, choć – jak powiedział redaktor naczelny „Filmu” Jacek Rakowiecki – na jego obecność „do ostatniej chwili była szansa”. Nieobecność artysty Rakowiecki tłumaczył chorobą dziecka Polańskiego oraz ważnym spotkaniem reżysera z przedstawicielami zagranicznej branży filmowej.

Autor „Noża w wodzie”, „Matni”, „Chinatown” i „Pianisty” prosił jednak o przekazanie podziękowań czytelnikom „Filmu”, a redakcji – że zawsze chętnie czytał ten magazyn – opowiadał Rakowiecki.

W kategorii „najlepsza aktorka najlepszych filmów” na liście nominowanych do Złotych Kaczek znalazły się: Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska, Krystyna Feldman, Krystyna Janda i Beata Tyszkiewicz.

Nagrodę czytelników otrzymała Krystyna Janda, doceniona m.in. za rolę Antoniny Dziwisz w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego, za którą zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.

„Do dziś wychodzę przed kamerę i na scenę z największą przyjemnością” – powiedziała Janda, przyjmując Złotą Kaczkę. „Ta nagroda to konsekwencja mojej wielkiej miłości do zawodu, który uprawiam i do publiczności” – uznała.

W kategorii „najlepszy aktor najlepszych filmów” nominowanych było pięciu: Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Roman Wilhelmi oraz Piotr Siwkiewicz. Siwkiewicz znany jest m.in. z ról w filmach Radosława Piwowarskiego „Yesterday”, „Pociąg do Hollywood” i „Marcowe migdały” oraz seriali „Wiedźmy”, „Plebania”, „Barwy szczęścia”, „Stacyjka”, „Usta, usta”. Za rolę w „Yesterday” Siwkiewicz otrzymał nagrodę na festiwalu w San Sebastian.

Czytelnicy „Filmu” uhonorowali Złotą Kaczką Daniela Olbrychskiego. Olbrychski – za rolę w „Brzezinie” nagrodzony przed laty na festiwalu w Moskwie – nie przybył na galę do Sali Kongresowej. Statuetkę w jego imieniu odebrali współprowadzący ceremonię – razem z Grażyną Torbicką – Tomasz Karolak i Arkadiusz Jakubik.

Naczelny Jacek Rakowiecki przypomniał, że Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe, które są przyznawane od 54 lat.(PAP)

jp/ sto/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :