W krakowskich Bronowicach odbyło się Święto Osadzania Chochoła

W krakowskich Bronowicach odbyło się Święto Osadzania Chochoła

20.11. Kraków (PAP) – W krakowskich Bronowicach odbyło się Święto Osadzania Chochoła, organizowane od 41 lat w rocznicę wesela poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub ten odbył się w 1900 r. i stał się kanwą dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

W zabytkowym dworku „Rydlówka” – obecnie Muzeum Młodej Polski – spotkało się w sobotę kilka pokoleń. Uroczystość rozpoczął obrzęd „osadzania” chochoła czyli okrywania słomą krzaków róż.

Maria Rydlowa – żona wnuka Lucjana Rydla mówiła, że Chochoł z dramatu Wyspiańskiego to postać niejednoznaczna. „Ale według mnie inspirująca i prowadząca dramat. Akt drugi miał być jedynym aktem +Wesela+ i ten akt zapowiada Chochoł” – powiedziała Rydlowa.

Dodała, że Wyspiański ukazał Chochoła jako symbol poezji, która otula życie narodu przed niewolą. „Kto kryje się pod postacią Chochoła? Wyznam Wam moi przyjaciele: według mnie Chochoł to Stanisław Wyspiański” – mówiła Rydlowa.

Podczas uroczystości wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Przerwy – Tetmajera.

Dom, zwany potocznie „Rydlówką”, w którym mieści się Muzeum, to zabytkowy dworek, zbudowany w 1894 roku przez Włodzimierza Tetmajera. W 1908 roku kupił go Lucjan Rydel. Dom ten wciąż jest własnością rodziny Rydlów. W 1969 r. dzięki staraniom krakowskiego PTTK powstało tam Muzeum Młodej Polski.

Ślub 30-letniego Lucjana Rydla i 17-letniej Jadwigi Mikołajczykówny odbył się 20 listopada 1900 r. w Kościele Mariackim. Na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziło się tego dnia kilka tysięcy ciekawskich, którzy chcieli zobaczyć ożenek „pana” i „chłopki”. Świadkiem młodej pary był Stanisław Wyspiański. Teatralna premiera „Wesela” odbyła się 16 marca 1901 r. w krakowskim Teatrze Miejskim ( dziś Teatr im. J. Słowackiego).(PAP)

wos/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :