Prace Chełmońskiego, Chmielowskiego i Witkiewicza na wystawie w Poznaniu

Prace Chełmońskiego, Chmielowskiego i Witkiewicza na wystawie w Poznaniu

19.03. Poznań (PAP) – Najwybitniejsze dzieła m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Władysława Podkowińskiego, Stanisława Witkiewicza i Antoniego Piotrowskiego oglądać można od niedzieli w Poznaniu na wystawie "Chełmoński Chmielowski Witkiewicz. Pracownia w Hotelu Europejskim w Warszawie 1874–1883".

Wystawa w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu prezentuje prace stworzone przez artystów, którzy przez pewien czas wspólnie mieszkali i malowali w Pracowni w Hotelu Europejskim w Warszawie.

Blisko 40 powstałych tam obrazów stanowi trzon ekspozycji, jej dopełnieniem jest prezentacja dzieł największych artystów tworzących we wcześniejszym okresie w Monachium oraz pokaz prac powstałych pod koniec XIX wieku dzięki inspiracji twórczością malarzy tworzących w Pracowni.

Na wystawie zobaczyć można m.in. „Babie lato” i „Czwórkę” Józefa Chełmońskiego, „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego, „Orkę” Stanisława Witkiewicza czy „We Włoszech” Adama Chmielowskiego.

„Obrazy powstałe w Pracowni są prezentowane w podobny sposób jak eksponowano obrazy w XIX wieku, czyli w dość gęstym układzie. Tak właśnie te obrazy wisiały w Zachęcie, gdy trafiały tam bezpośrednio z Pracowni” – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Maria Gołąb, kurator wystawy.

„Są tu obrazy znane z galerii największych polskich muzeów a także prace z kolekcji prywatnych, również zagranicznych, dotąd nie pokazywane w Polsce, czasami uznane za zaginione. Ponad czterdzieści obrazów współtworzących malarską historię Pracowni, stanie się materiałem dla narracji poświęconych kategoriom artystycznego warsztatu, malarskiego stylu, ekspresji osobowości twórczych, wzajemnych wpływów i odrębności” – dodała.

Historia Pracowni rozpoczęła się we wrześniu 1874 roku, gdy na piątej kondygnacji Hotelu Europejskiego w Warszawie zamieszkali Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz i Antoni Piotrowski. Kilka miesięcy później dołączył do nich Adam Chmielowski.

Powstałe tam płótna należały do najważniejszych w latach 70. XIX wieku. Ich publiczne ekspozycje znacząco wpłynęły na kształt życia artystycznego nie tylko Warszawy.

Część z powstałych wówczas dzieł zaginęła. Dlatego też na wystawie pojawiły się ich reprodukcje w rzeczywistych wymiarach.

Wystawa w Poznaniu potrwa do 6 czerwca. (PAP)

rpo/ abe/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :