Powstał komitet ds. konserwacji Kaplicy Sykstyńskiej

Powstał komitet ds. konserwacji Kaplicy Sykstyńskiej

08.09. Watykan (PAP) – Powstał międzynarodowy komitet ekspertów, którego celem będzie wypracowanie najlepszych metod konserwacji Kaplicy Sykstyńskiej, narażonej na ryzyko zanieczyszczeń z powodu masowego napływu zwiedzających. Dziennie odwiedza ją 20 tysięcy ludzi.

Dyrektor Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci, który poinformował o utworzeniu tego komitetu, podkreślił zarazem w rozmowie z agencją Ansa, że nie ma powodu do wszczynania alarmu. Zapewnił, że bezcenne freski Michała Anioła są w dobrym stanie i nie są zagrożone.

W ostatnich dniach szef Muzeów ogłosił, że w sierpniu w kaplicy zrobiono gruntowne porządki; została ona oczyszczona z niewyobrażalnych, według jego słów, ilości kurzu, pyłu i innego rodzaju nalotów.

Paolucci przyznał, że największym wyzwaniem jest unowocześnienie szwankującego tam systemu klimatyzacji. Zapewnił jednocześnie, że nie ma obecnie potrzeby ograniczenia liczby zwiedzających.

„Ludzie z całego świata chcą zobaczyć Kaplicę Sykstyńską. Zanim zostaną pozbawieni tego prawa, czemu nie sprawdzić, co możemy zrobić dzięki nauce i technice?” – zapytał dyrektor Muzeów.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :