Konserwacja „Bitwy pod Grunwaldem” może się opóźnić

Konserwacja „Bitwy pod Grunwaldem” może się opóźnić

07.09. Warszawa (PAP) – Zakończenie konserwacji obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” planowane na wrzesień 2011 roku może się opóźnić – przyznał na wtorkowej konferencji prasowej starszy konserwator stołecznego Muzeum Narodowego Piotr Lisowski. Gruntowna konserwacja obrazu rozpoczęła się w połowie czerwca.

„Pojawiają się informacje, że termin wykonania tej konserwacji planowany na wrzesień przyszłego roku może nie zostać dotrzymany. Istotnie są pewne zagrożenia” – mówił we wtorek Lisowski.

W jego opinii powodem opóźnienia może okazać się proces usuwania z obrazu wosku po wcześniejszym zdjęciu z niego dublażu. „Jedyny możliwy sposób usunięcia wosku to użycie trójchloroetylenu. Może się zdarzyć, że sanepid zmusi nas do wykonania specjalnej instalacji, która pozwoli na oczyszczanie powietrza w tej części galerii” – zwrócił uwagę konserwator. To mogłoby opóźnić cały proces.

Na samym początku konserwacji lico dzieła zostało oklejone bibułą zabezpieczającą i zdjęte ze ściany. Obraz spoczywa aktualnie na podeście, prace przy nim odbywają się za pomocą ruchomych pomostów. Zdemontowano ramę i metalowy blejtram. Usunięto płótno dublujące, obecnie trwają prace nad usuwaniem spoiwa. Nowy dublaż zostanie wykonany po przeprowadzeniu wszystkich reperacji i uszkodzeń oryginalnego płótna. Krosno obrazu wymienione zostanie na nowe.

Kolejny etap prac prowadzony będzie na licu obrazu. Zostanie ono oczyszczone, a werniksy usunięte. W miejscu starych kitów pojawią się nowe. Następnie wyretuszowane zostaną ubytki warstwy malarskiej. Na końcu położony będzie nowy werniks.

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowego w Warszawie zwiedzający mogą śledzić na żywo proces konserwacji. Najbliższe odsłony prac konserwatorskich dla publiczności mają odbyć się w październiku.

Jeżeli prace konserwatorskie potrwają do września 2001 i nie opóźnią się, obraz ma wyjechać do Berlina na wystawę pokazującą 1000 lat historii stosunków polsko-niemieckich.

Konserwacja finansowana jest przez resort kultury, który na ten cel przeznaczył 950 tys. zł. Kilkaset tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu potrzebnego przy procesie konserwacji przeznaczyli sponsorzy – PKO BP i Orlen SA.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła, w ramach trwających obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w niedzielę w muzeum odbędzie się „Piknik pod Grunwaldem”, inaugurujący muzealny program edukacyjny w roku szkolnym 2010/2011. W programie pikniku znajdą się spotkania dotyczące konserwacji „Bitwy pod Grunwaldem”, pokazy walk rycerskich, prezentacja elementów średniowiecznego uzbrojenia, kiermasz wydawnictw muzealnych, pokazy filmów oraz gry planszowej „Na Grunwald!”. (PAP)

agz/ ls/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :