Plus Camerimage dla Skolimowskiego

Plus Camerimage dla Skolimowskiego

09.09. Warszawa (PAP) – Podczas 18. Edycji Festiwalu Plus Camerimage, który rozpocznie się 27 listopada 2010, nagrodą za „Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną” uhonorowany zostanie Jerzy Skolimowski.

Ten uznany reżyser, scenarzysta i producent będzie gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. Organizatorzy planują także retrospektywę twórczości Jerzego Skolimowskiego, prezentującą jego najwybitniejsze osiągnięcia reżyserskie.

Jerzy Skolimowski, którego ostatni obraz „Essential Killing” święci triumfy na festiwalu w Wenecji, jest już laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Niedźwiedzia za film „Start”. Jego obrazy były też kilkakrotnie nagradzane w Cannes: nagrodą jury („Wrzask”, 1978), nagrodą za scenariusz („Fucha”, 1982) oraz nagrodą specjalną jury (The Lightship, 1985). Za film „Ferdydurke” (1991) Skolimowski był także nominowany do Złotego Lwa w Wenecji. W 2003 roku uhonorowany został natomiast Polską Nagrodą Filmową Orzeł, przyznaną mu za „niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze”.XVIII Edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 27 listopada do 4 grudnia. W ramach festiwalu będą miały miejsce m.in.: konkurs filmów fabularnych, konkurs debiutów filmowych i etiud studenckich, konkurs filmów dokumentalnych „Obraz Świata – Świat w Obrazach”, oraz koncerty i warsztaty filmowe.

Drugą nagrodę specjalną „Za całokształt twórczości” otrzyma Michael Ballhaus, autor zdjęć do niemal 120 filmów fabularnych i dokumentalnych, współpracujący m.in. z Martinem Scorsese i Francisem Fordem Coppolą.(PAP Life)

azu/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :