Ponad 20 wystaw w planie krakowskiego Muzeum Narodowego na 2012 r.

Ponad 20 wystaw w planie krakowskiego Muzeum Narodowego na 2012 r.

„Rok 2012 jest rokiem kryzysowym i będziemy nieco oszczędniej podchodzić do naszej działalności. Mimo kryzysu naszym marzeniem jest, by muzeum było żywe, żeby dużo się działo we wszystkich oddziałach” – mówiła w środę dyrektor placówki Zofia Gołubiew.

Do 12 lutego w muzeum potrwa „Kiermasz wspomnień”, podczas którego wybrane wydawnictwa można kupić po znacznie obniżonej cenie, a w holu na pierwszym piętrze Gmachu Głównego zobaczyć filmy, które towarzyszyły organizowanym w ostatnich latach wystawom.

„Dama z gronostajem”, po powrocie z wystawy w Londynie i przeprowadzeniu niezbędnych badań, ma być prezentowana publiczności w Kamienicy Szołayskich. Na majowej wystawie znajdzie się także „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i wybrane zabytki z kolekcji Czartoryskich – obrazy, miniatury, militaria, rzemiosło artystyczne i rękopisy iluminowane”.

Wystawa „Rodczenko. Rewolucja w fotografii”, zaplanowana od 17 maja do 19 sierpnia, przyjedzie do Krakowa z Duesseldorfu i będzie prezentacją 328 prac artysty – odbitek zdjęć, kolaży, plakatów i okładek książek. Rodczenko (1891-1956) malarz, rzeźbiarz, projektant plakatów był przedstawicielem konstruktywizmu.

Wiosną w Gmachu Głównym zaplanowano prezentację twórczości jednego z najciekawszych polskich grafików – Lucjana Mianowskiego, a jesienią pokaz prac Witolda Chomicza oraz ekspozycję dzieł Wojciecha Fangora.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach 13 lutego otwarta zostanie wystawa prac inspirowanych dziełem Jana Matejki „Rejtan – upadek Polski”. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w czerwcu zacznie się prezentacja rarytasów numizmatycznych ze zbiorów krakowskiego muzeum – najciekawszych i najcenniejszych polskich monet.

W 2011 r. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie odwiedziło 625 tys. widzów (45 proc. więcej niż w 2010). Najchętniej oglądane były wystawy w Gmachu Głównym: „Turner. Malarz żywiołów” (15 października 2011 – 8 stycznia 2012), którą zobaczyło ok. 67 tys. osób i „Skarby korony hiszpańskiej” (13 lipca – 9 października) – 47 tys. widzów.(PAP)

wos/ mlu/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :