“W ciemności” na krótkiej liście filmów z szansami na Oscara

“W ciemności” na krótkiej liście filmów z szansami na Oscara

Decyzja Akademii Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) znacznie zwiększa szanse Holland na zdobycie statuetki. Oprócz filmu “W ciemności”, na krótkiej liście produkcji nieanglojęzycznych są: irańskie “Rozstanie” (reż. Asghar Farhadi), niemiecka “Pina” (reż. Wim Wenders), “Footnote” z Izraela (reż. Joseph Cedar) oraz filmy “Bullhead” z Belgii (reż. Michael R. Roskam), “Monsieur Lazhar” z Kanady (reż. Philippe Falardeau), “Superclasico” z Danii (reż. Ole Christian Madsen), “Omar Killed Me” z Maroka (reż. Roschdy Zem) oraz “Warriors of the Rainbow: Seediq Bale” z Tajwanu (reż. Wei Te-sheng).



Filmy te zostały wybrane spośród 63 kandydatów do Oscarów zgłoszonych przez różne kraje do kategorii obraz nieanglojęzyczny.



Nominacje do tegorocznych Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia. Wówczas m.in. z krótkiej listy dziewięciu produkcji z szansami na statuetkę w kategorii film nieanglojęzyczny wybranych zostanie pięć tytułów, które, dzięki nominacjom, przystąpią do ostatecznej walki o nagrody w tej kategorii. 84. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.



“W ciemności” (tytuł angielski: “In Darkness”) w reżyserii Agnieszki Holland, koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach, na okres wielu miesięcy, grupę Żydów z lwowskiego getta. Początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak – gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce – postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.

David Shamoon napisał scenariusz tego filmu zainspirowany książką Roberta Marshalla “W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu”, która w 1990 r. ukazała się w USA. Oprócz Więckiewicza, w obsadzie dramatu “W ciemności” są m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Film “W ciemności” był współfinansowany przez PISF. (PAP)



jp/abe/