Polski operator Janusz Kamiński uhonorowany nagrodą krytyków filmowych w USA

Polski operator Janusz Kamiński uhonorowany nagrodą krytyków filmowych w USA

Kamiński otrzymał to wyróżnienie – Critics Choice Movie Award – razem z Emmanuelem Lubezkim, autorem zdjęć do filmu „Drzewo życia” w reżyserii Terrence’a Malicka.

Stowarzyszenie, zrzeszające krytyków z USA i Kanady, rozdało w czwartek wieczorem (czasu lokalnego) w Los Angeles swoje przyznawane corocznie nagrody w kilkunastu kategoriach. Są one często wskazówką szans poszczególnych filmów i ich twórców na najbardziej prestiżowe nagrody amerykańskie – Oscary, przyznawane przez Amerykańska Akademię Filmową.

Za najlepszy film roku krytycy uznali „Artystę” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. W kategorii najlepszego aktora w głównej roli nagrodę zdobył George Clooney, grający bohatera filmu „Spadkobiercy”. Za najlepszą aktorkę w roli pierwszoplanowej uznano Violę Davis w filmie „Służące”.

W kategorii najlepszej produkcji nieanglojęzycznej główna nagroda przypadła irańskiemu dramatowi „Rozstanie”. Nie otrzymał jej uchodzący za jednego z faworytów film Agnieszki Holland „W ciemności”, zgłoszony przez Polskę do tegorocznego Oscara.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ az/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :