Eksperci: Internet sprzyja uczestnictwu w kulturze, ale go nie zastępuje

Eksperci: Internet sprzyja uczestnictwu w kulturze, ale go nie zastępuje

Minister Bogdan Zdrojewski uzależnił wzrost środków państwa na kulturę od zapewniania tzw. wkładu własnego placówki.

Podczas zorganizowanej w czwartek w Warszawie dyskusji socjolog dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego mówił o badaniach kultury cyfrowej. „Kwestia uczestnictwa w kulturze i rola internetu w tym uczestnictwie jest inna niż nam się kiedyś wydawało – choć internet nie zastępuje tego uczestnictwa, naprawdę bardzo mu sprzyja” – zauważył.

Użytkowników internetu w Polsce przybywa – w tej chwili korzysta z niego ponad 60 proc. Polaków, trzy czwarte z nich ma dostęp do sieci w domu.

„Dokonuje się daleko idący podział – osoby, które korzystają z internetu uczestniczą w kulturze w coraz większym stopniu (…). Ci, którzy tego nie robią, mają z kulturą coraz mniejszy kontakt. Trochę wynika to z faktu, że cała sfera kultury, informacje o niej, o wystawach, spektaklach, nowych filmach, ich recenzje – mają coraz więcej miejsca w sieci, w coraz mniejszym stopniu jest to dostępne poza internetem” – ocenił Batorski.

Socjolog odniósł się też do kwestii piractwa w sieci. „Istotna jest nie tylko sprawa możliwość bezpłatnego ściągania plików. Użytkownikom w dużej mierze chodzi o łatwy dostęp, swobodę użycia treści. Kiedy zapewni się taką możliwość użytkownikom oraz możliwość zapłacenia za pliki, okazuje się, że ludzie zaczynają za te cyfrowe treści płacić” – mówił Batorski. Dlatego, jego zdaniem, bardzo istotne w polityce kulturalnej państwa jest zapewnienie różnego rodzaju kanałów dostępu do treści kulturalnych w sieci i swobody korzystania z nich.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił m.in. o strategii postępowania polskiego państwa w promowaniu kultury oraz jej finansowania.

„Cztery lata temu przyjąłem strategię, którą chcę kontynuować: to zwiększanie środków finansowych na kulturę we wszystkich możliwych obiegach, tak by środków (…) przybywało we wszelkich instytucjach” – tłumaczył.

Jego zdaniem, można to osiągnąć na wiele sposobów, a jednym z nich jest zapewnienie wkładu własnego przez daną instytucję. „Im więcej ktoś wydaje na kulturę w mieście czy województwie, tym większą szansę ma na dofinansowanie z ministerstwa. Efektem tej polityki jest rzecz bez precedensu – pomimo kryzysu samorządy terytorialne zwiększyły wydatki na kulturę o 40 proc. w ciągu ostatnich lat. Z ok. pięciu miliardów złotych w 2007 r. do ponad siedmiu w roku 2011” – zwrócił uwagę minister.

Antropolożka kultury dr Barbara Fatyga z UW opowiadała o Obserwatorium Żywej Kultury( http://www.obserwatoriumkultury.pl/sub,pl,obserwatorium-zywej-kultury.html ) które powstało w sieci. Stworzyli je: zespół z Zakładu Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW w partnerstwie z Narodowym Centrum Kultury oraz Stowarzyszeniem Klon/Jawor.

Można tam znaleźć dane dotyczące kultury, uszeregowane w kilku podstawowych działach dotyczących m.in. infrastruktury kultury czy finansów – dotacjami, grantami. Są tam też słowniki pojęć, definicje encyklopedyczne, prawne, naukowe oraz linki do wybranych stron internetowych, na których znajdują się raporty, analizy i ekspertyzy.(PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :