Polska premiera wystawy WorldPress Photo 2010

Polska premiera wystawy WorldPress Photo 2010

12.05. Poznań (PAP) – Najlepsze zdjęcia prasowe nagrodzone w konkursie World Press Photo 2010 można od środy oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Światowa premiera tej wystawy odbyła się dwa tygodnie temu w Amsterdamie.

Poznań po raz 19. jest miejscem polskiej premiery wystawy, która potrwa do 2 czerwca. Ekspozycja składa się z 63 paneli obejmujących 168 fotografii.

Wśród wystawionych prac znajduje się zdjęcie roku Włocha Pietro Masturzo. Przedstawia kobiety protestujące na dachu domu w Teheranie kilka dni po wyborach prezydenckich, w których wygrał Mahmoud Ahmadinedżad.

"Fotografia nie jest typowym zdjęciem z tego rodzaju tematyki. Obraz jest spokojny, ale kryje za sobą wielkie emocje i ogromną historię. Podkreśliliśmy również wartość estetyczną tego zdjęcia" – powiedział podczas konferencji prasowej przedstawiciel Fundacji World Press Photo, kurator poznańskiej wystawy Jurre Janssen.

Tegoroczna edycja różni się od poprzednich między innymi tym, że dopuszczono prace amatorskie, a także kadry z filmów wideo, które ukazywały się w prasie.

"Nowością jest również wprowadzenie wyspecjalizowanych jury, które odpowiadają za zdjęcia przyrodnicze, sportowe i portretowe. Chodziło o zwiększenie jakości i wiarygodności zdjęć wybieranych w tych kategoriach" – powiedział Janssen.

Wyróżnienie specjalne konkursu otrzymał kadr z filmu nakręconego telefonem komórkowym podczas zamieszek w Teheranie. Ujęcie przedstawia zakrwawioną twarz młodej kobiety – Nedy, postrzelonej w klatkę piersiową. Film był opublikowany najpierw przez serwis You Tube. Autor tego zdjęcia jest anonimowy.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 101 960 prac, jest to rekordowa liczba zgłoszeń w całej historii World Press Photo. Z tej liczby wybrano prace 5847 fotografów ze 128 krajów. Najwięcej nagród przyznano Włochom i Amerykanom, Polacy nie otrzymali żadnej nagrody. W Polsce wystawa będzie pokazywana również w Warszawie i Opolu.(PAP)

kpr/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :