Crowe i Blanchett otworzyli Festiwal Filmowy w Cannes

Crowe i Blanchett otworzyli Festiwal Filmowy w Cannes

13.05. Cannes (PAP) – Aktorzy Russel Crowe i Cate Blanchett otworzyli uroczyście w środę wieczorem 63. Festiwal Filmowy w Cannes. Uczestnicy ceremonii uczcili milczeniem jednego z jurorów, irańskiego reżysera Jafara Panahiego, który z powodu represji politycznych musiał zostać w kraju.

Prowadzącą środową ceremonię w Pałacu Festiwalowym w Cannes była brytyjska aktorka, zamieszkała we Francji, Kristin Scott Thomas. Ubrana w srebrną suknię z odkrytymi ramionami zaprosiła na scenę członków jury z przewodniczącym mu amerykańskim reżyserem Timem Burtonem.

Tradycyjną formułę: "Ogłaszamy otwarcie 63. Festiwalu Filmowego w Cannes" wygłosiła para australijskich gwiazd kina: Russel Crowe i Cate Blanchett. Oboje występują w filmie "Robin Hood" Ridleya Scotta, który zainaugurował tegoroczne święto kina na francuskiej Riwierze.

Podczas środowego wieczoru na estradzie w części dla jurorów pozostało jedno puste krzesło, przeznaczone dla wybitnego irańskiego reżysera Jafara Panahiego. Nie mógł on przyjechać, gdyż niedługo przed festiwalem został z powodów politycznych aresztowany przez władze w Teheranie. Wcześniej w środę dwaj francuscy ministrowie: szef dyplomacji Bernard Kouchner i minister kultury Frederic Mitterrand wystosowali wspólny list do irańskich władz, w którym domagają się natychmiastowego uwolnienia Panahiego.

Po oficjalnej ceremonii rozpoczął się pozakonkursowy pokaz nowego filmu Ridleya Scotta "Robin Hood", z Russelem Crowe′em w tytułowej roli. To kolejne wspólne przedsięwzięcie Scotta i Crowe′a. W 2000 r. Crowe zagrał główną rolę w "Gladiatorze" Scotta, filmie uhonorowanym pięcioma Oscarami.

W obsadzie "Robin Hooda" (który do kin w Polsce trafi w piątek), historii rozgrywającej się w XIII wieku, są też m.in.: Cate Blanchett (jako Lady Marion), Matthew Macfadyen (jako Szeryf z Nottingham), William Hurt i Vanessa Redgrave.

W konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes o Złotą Palmę walczy 19 filmów, m.in.: "Hors-la-loi" ("Outside of the Law") Rachida Bouchareba (Francja/Algieria/Belgia/Tunezja/Włochy), "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu (Hiszpania/Meksyk) z Javierem Bardemem w roli głównej, "Spaleni słońcem 2" Nikity Michałkowa (Rosja), "Fair Game" Douga Limana (USA) z Seanem Pennem i Naomi Watts w rolach głównych, "Another Year" Mike′a Leigh (Wielka Brytania), "Outrage" Takeshiego Kitano (Japonia) – gdzie bohaterami są członkowie yakuzy, japońskiej mafii, "Route Irish" Kena Loacha (Wielka Brytania), "Copie conforme" Abbasa Kiarostami (Francja/Włochy) z Juliette Binoche i Jeanem-Claudem Carrierem.

W jury konkursu głównego zasiadają oprócz Tima Burtona (przewodniczącego) portorykański aktor Benicio Del Toro, brytyjska aktorka Kate Beckinsale, francuski kompozytor muzyki filmowej Alexandre Desplat, reżyser z Indii Shekhar Kapur, włoska aktorka Giovanna Mezzogiorno.

Poza konkursem zaprezentowane zostaną m.in. filmy: "Wall Street: Pieniądz nie śpi" Olivera Stone′a (USA) i "You Will Meet a Tall Dark Stranger" Woody′ego Allena (Wielka Brytania).

"Wall Street: Pieniądz nie śpi" to kontynuacja filmu Stone′a "Wall Street" z 1987 r., w którym Michael Douglas zagrał Gordona Gekko, rekina finansjery, i zdobył za tę rolę Oscara. W nowym filmie Stone′a Douglas powraca w roli Gekko. Partneruje mu Shia Labeouf, wcielając się w postać młodego maklera z Wall Street.

W filmie Woody′ego Allena wystąpili z kolei m.in. Antonio Banderas, Anthony Hopkins i Naomi Watts. Wśród bohaterów komediodramatu "You Will Meet a Tall Dark Stranger" jest samotna kobieta, która – zgodnie z wróżbą cygańskiej wróżki – ma wkrótce spotkać miłość swego życia.

63. Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 23 maja.

W ciągu trzech ostatnich lat Złote Palmy zdobyły filmy: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (Austria/Niemcy) – w 2009 r., "Klasa" Laurenta Canteta (Francja) – w 2008 r., "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu (Rumunia) – w 2007 r.

szl/ jp/ abe/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :