Drugi dzień Warszawskich Targów Książki

Drugi dzień Warszawskich Targów Książki

14.05. Warszawa (PAP) – W piątek, drugiego dnia odbywających się warszawskim Pałacu Kultury i Nauki I Warszawskich Targów Książki, pomiędzy stoiskami nie było tłoku, po bilety nie ustawiały się kolejki. Organizatorzy spodziewają się większej frekwencji w weekend.

W piątek, drugiego dnia Warszawskich Targów Książki wręczono nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek "Najpiękniejsze Książki Roku". Była to jubileuszowa, 50. edycja tej nagrody dla najbardziej wartościowych i najstaranniej wydanych książek. Z okazji jubileuszu PTWK wydało album "Artyści polskiej książki".

W tym roku jury pod przewodnictwem Stanisława Wieczorka oceniało 158 tytułów przesłanych przez 82 wydawnictwa. Laureatem nagrody honorowej został Józef Wilkoń za ilustracje do "Księgi dżungli" Rudyarda Kiplinga" (wyd. Media Rodzina). Podczas Warszawskich Targów Książki prezentowana jest wystawa prac Józefa Wilkonia.

W kategorii "literatura piękna" nagrodzono "Bajki Zbigniewa Herberta (wydawnictwo a5), w dziale "humanistyka" – książkę "Czytanie Czechowicza 2001-2010 Tomasza Pierasiewicza (Ośrodek Brama Grodzka – Teatr TNN). Wśród książek dla dzieci i młodzieży nagrodzono "Kici kici miau" Józefa Wilkonia (wyd. Hokus-Pokus) oraz "Mrówka wychodzi za mąż" Przemysława Wechterowicza (wyd. Czerwony Konik). Wśród albumów jury wybrało "Warsztaty krakowskie 1913-1926" pod redakcją Anny Dziedzic (wyd. ASP w Krakowie) oraz "Chopin" Mieczysława Tomaszewskiego (wyd. Bosz). W kategoriach "Książki matematyczne, przyrodnicze i naukowe", "podręczniki" oraz "słowniki i encyklopedie" nagród nie przyznano.

W czwartek wydawnictwo Prószyński i S-ka przyznało swoją Nagrodę Specjalną prof. Grzegorzowi Kołodce za rekordową sprzedaż 50 tys. egzemplarzy książki "Wędrujący Świat"; na uroczystości obecny był przewodniczący SLD, kandydat na prezydenta Grzegorz Napieralski. Laureat wygłosił wykład pt. "Świat na wyciągnięcie ręki".

Wydana w 2008 roku książka podejmuje rozważania o możności – czy niemożności – odkrywania prawdy o rzeczywistości w czasie i przestrzeni. "Wędrujący świat" przekracza granice między dziedzinami nauki, kontynentami i pokoleniami, wykracza także poza tradycyjny tekst, książkę bowiem uzupełnia powiązany z nią serwis internetowy.

Po raz pierwszy w targach książki uczestniczą antykwariusze. Na specjalnej "Uliczce Antykwarycznej" warszawscy antykwariusze prezentują kilka tysięcy unikatowych, dawno nie wydawanych książek.

Najwięcej atrakcji organizatorzy targów przygotowali na weekend. W sobotę będzie tam można spotkać m.in. Hannę Krall, Tomasa Venclovę, Jarosława Marka Rymkiewicza, Ewę Lipską, Mariana Kociniaka, Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Mroziewicza, Annę Onichimowską, Kazimierza Orłosia, Ignacego Gogolewskiego, Józefa Hena, Beatę Pawlikowską i Manuelę Gretkowską.

Warszawskie Targi Książki będą otwarte w sobotę od 10 do 19, w niedzielę – od 10 do 17.(PAP)

aszw/ abe/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :