Tomasz Tomaszewski zwycięzcą konkursu Grand Press Photo

Tomasz Tomaszewski zwycięzcą konkursu Grand Press Photo

13.05. Warszawa (PAP) – Fotografia Tomasza Tomaszewskiego przedstawiająca mieszkające na Górnym Śląsku dziewczynki obsypujące się płatkami kwiatów po przejściu procesji Bożego Ciała otrzymała Grand Prix w konkursie Grand Press Photo. Jednym z laureatów konkursu został fotoreporter PAP.

Wyniki Grand Press Photo ogłoszono w czwartek w Warszawie.

Nagrodzone Grand Prix zdjęcie Tomaszewskiego ("National Geographic Polska") jest częścią fotoreportażu, który autor zrealizował na Górnym Śląsku od kwietnia do sierpnia 2009 roku. Tomaszewski mówił w czwartek, że chciał pokazać ten region jako miejsce, w którym etos pracy i rytuały codziennego życia są wciąż żywe, widoczne i barwne.

"Chcieliśmy wybrać zdjęcie, które może zaskoczyć, nie będzie jednoznaczne, może sprowokować do myślenia. (…) Powiedziano mi, że miejsce, w którym wykonano zdjęcie, jest miejscem raczej smutnym, ponurym. Zachwyciło mnie, że fotografowi udało się tam znaleźć radość w życiu codziennym tych ludzi" – uzasadnił decyzję jury konkursu jego przewodniczący, Finbarr O′Reilly, fotoreporter Reutersa, pracujący na co dzień w Afryce, laureat World Press Photo w 2006 roku.

Cykl zdjęć Tomaszewskiego z Górnego Śląska zdobył także I nagrodę dla najlepszego fotoreportażu w kategorii "Życie codzienne". II nagrodę w tej kategorii zdobył fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej – Andrzej Grygiel. Jego czarno-biały cykl zdjęć dokumentuje warsztaty tańca dla niepełnosprawnych.

W sekcji zdjęć pojedynczych, w kategorii "Wydarzenia", I miejsce zajął Tomasz Woźny, autor fotografii pokazującej ofiary trzęsienia ziemi na Haiti i ich masowe groby.

W sekcji "Życie codzienne" zwyciężyła fotografia Damiana Kramskiego („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) przedstawiająca polskich żołnierzy w Afganistanie, którzy po przyjeździe tam na misję na kilku metrach kwadratowych organizują sobie prowizoryczny dom.

Tomasz Kamiński z poznańskiego oddziału „Gazety Wyborczej” otrzymał I nagrodę w kategorii "Ludzie". Bohaterką jego zdjęcia jest pani Ewa – była prostytutka. Gdy zrezygnowała ze swej profesji, alfons z dwoma kolegami oblał ją kwasem. Na zdjęciu widać jej poranione ciało, wymagające wielu operacji plastycznych.

I miejsce w kategorii "Sport" zajęła Katarzyna Mirczak, autorka zdjęcia dokumentującego mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych w Brazylii. W kategorii "Przyroda" I nagrodą uhonorowano Jacka Świerczyńskiego („Dziennik Wschodni”) za zdjęcie pokazujące bezdomne psy w schronisku dla zwierząt w Białej Podlaskiej.

W sekcji fotoreportaży I nagrodę w kategorii "Wydarzenia" odebrał Damian Kramski ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto"), który na swoich zdjęciach uwiecznił opustoszałe hale Stoczni Gdynia kilka miesięcy po jej zamknięciu i zwolnieniu kilku tysięcy ludzi.

Maciek Nabrdalik (VII Mentor Program) odebrał nagrodę w kategorii "Ludzie" za cykl czarno-białych portretów byłych więźniów obozów koncentracyjnych m.in. KL Auschwitz i KL Buchenwald.

Tomasz Gudzowaty (Fundacja Yours Gallery) został doceniony za cykl fotografii z Indii pokazujących grupę nastolatków, mieszkańców slumsów pracujących na co dzień w klubie golfowym jako pomocnicy, podczas rozgrywania własnych turniejów golfa. Używają ono plastikowych piłek i kijów wykonanych samodzielnie z prętów, do gry wykorzystują każdy dostępny teren.

I nagrodę w kategorii "Przyroda" otrzymał Dariusz Bógdał (Film, Art & Tourism Police) za serię fotografii pokazujących z lotu ptaka m.in. wysypiska śmieci. Widziane z daleka śmieci układają się w kolorowe, faliste wzory. (PAP)

agz/ hes/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :