Nowości na Warszawskich Targach Książki

Nowości na Warszawskich Targach Książki

11.05. Warszawa (PAP) – Nowe książki Irvinga, Pamuka, Rotha, Esterhazy′ego, Gretkowskiej i Grocholi, biografia Tomasza Stańki, nowe tomiki Kozioł i Lipskiej, pamiętnik Murakamiego – to niektóre z nowości przygotowanych na rozpoczynające się w czwartek I Warszawskie Targi Książki.

W tym roku warszawiaków czekają aż dwa kolejne majowe weekendy z książkami w Pałacu Kultury i Nauki. Od czwartku do niedzieli odbywać się tam będą I Warszawskie Targi Książki (WTK), a w dniach 20-23 maja – 55. Międzynarodowe Targi Książki (MTK). Konkurencyjne wobec siebie imprezy podzieliły polski rynek wydawniczy. Na WTK swoją ofertę przedstawi 312 wydawnictw m.in. Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press.

Wśród targowych nowości znalazła się najnowsza powieść Johna Irvinga pt. "Ostatnia noc w Twisted River" uznana za książkę roku 2009 przez m.in. "Financial Times". Akcja rozpoczyna się w New Hamppshire w roku 1954. Bohaterowie powieści – ojciec i syn – podróżują po USA w poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca w czasach wielkich przemian. Polski przekład powieści publikuje wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Wydawnictwo Literackie proponuje najnowszą powieść Orhana Pamuka pt. "Muzeum niewinności", pierwsza powieść tego pisarza napisana po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla. To opowieść o zakazanej miłości w melancholijnej scenerii Stambułu lat 70.

"Niesztuka" (Czytelnik) to nowa powieść węgierskiego pisarza Petera Esterhazy′ego. Pisarz znany polskim czytelnikom z książek o swoim ojcu ("Harmonia Coelestis" i "Wydanie poprawione") tym razem pisze o swojej matce. To samo wydawnictwo opublikowało niedawno "Przeciwżycie" Philipa Rotha, w której autor stara się odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań w całej swojej twórczości – o sytuację Żyda we współczesnym świecie. Bohaterem podzielonej na cztery rozdziały powieści jest Nathan Zuckerman, bohater wielu poprzednich utworów Rotha.

PIW wydał właśnie "Monologi" Claudio Magrisa, jednego z najbardziej cenionych włoskich pisarzy współczesnych. "Monologi" to zbiór niewielkich opowiadań, w których powraca motyw podróży w przestrzeni i czasie znany z poprzednich książek tego pisarza.

Muza wydała w ostatnich dniach "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu" jednego z najpopularniejszych pisarzy współczesnych Haruki Murakamiego. W roku 1982, kiedy Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki maratonów i kilka triatlonów, pisząc między wyczynami kilkanaście cieszących się ogromnym uznaniem książek. W "O czym mówię…" rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo.

Targową nowością będzie też zbiór ostatnich opowiadań zmarłego w zeszłym roku amerykańskiego pisarza Johna Updike′a zatytułowany "Łzy mojego ojca" (Rebis). Pożegnalny zbiór opowiadań Updike′a odzwierciedla amerykańskie doświadczenie – od Wielkiego Kryzysu po dramat 11 września. W większości tych utworów autor porusza tematy jeszcze niedawno uznawane w literaturze za tabu – starość i śmierć, a bohaterami czyni tych, którzy dawno przekroczyli smugę cienia. Jeżdżą na spotkania klasowe po latach, borykają się z samotnością, nawiązują kontakty z młodzieńczymi miłościami, dopuszczają się zdrady lub tylko ją rozważają, podróżują po świecie albo wracają wspomnieniami do dzieciństwa. Wyjątkowe miejsce wśród nich zajmuje utwór "Różne odmiany doświadczenia religijnego" – komentarz autora do wydarzeń z 11 września 2001 roku.

Wydawnictwo Literackie przygotowało wywiad-rzekę z Tomaszem Stańką przeprowadzony przez Rafała Księżyka. W książce zatytułowanej "Desperado!" Stańko opowiada o początkach polskiego jazzu, koncertach i sesjach nagraniowych, muzykach, z którymi miał okazję współpracować. Rozmowa jest bardzo osobista i dotyczy także doświadczeń muzyka z alkoholem i narkotykami. Dopełnieniem opowieści o muzyce i życiu są liczne, często niepublikowane wcześniej, fotografie.

Najnowsza książka Katarzyny Grocholi to autobiografia. Autorka największych polskich bestsellerów ostatniego 20-lecia, m.in. "Nigdy w życiu", pisze tym razem o samej sobie, opowiada o dzieciństwie, miłościach i rozstaniach, samotnym wychowywaniu córki, samodzielnej budowie domu, ukochanych zwierzakach i sukcesie wydawniczym. "Każde zdarzenie, o którym piszę, miało miejsce. Każda osoba, o której piszę, istniała naprawdę. To jest moje życie" – pisze Grochola. Książkę zatytułowaną "Zielone drzwi" opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Świat Książki proponuje nową powieść Manueli Gretkowskiej pt. "Kobieta i mężczyźni". Książka opowiada o dwóch parach czterdziestolatków mieszkających w Warszawie, problemach bezdzietności, zdrady, wiary i ateizmu. Inna nowość Świata Książki to powieść "Ku słońcu" Ingi Iwasiów.

Targowymi nowościami będą też dwa nowe tomiki poetyckie – "Horrendum" Urszuli Kozioł oraz "Pogłos" Ewy Lipskiej (oba ukażą się nakładem Wydawnictwa Literackiego). Państwowy Instytut Wydawniczy przygotował natomiast tom wspomnień o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zatytułowany "Lilka". W książce znajdują się wspomnienia m.in. Magdaleny Samozwaniec, Ireny Krzywickiej, Beaty Obertyńskiej, Jarosława Iwaszkiewicza i Antoniego Słonimskiego. Są także, odnalezione w materiałach poświęconych Magdalenie Samozwaniec, nieznane wspomnienia ostatniego męża poetki – Stefana Jerzego Jasnorzewskiego. Tom ukazuje się w przeddzień 65. rocznicy śmierci Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej, która przypada 9 lipca.

Inna nowość PIW to "Meksyk przed konkwistą" Justyny Olko wydana w serii ceramowskiej. Szczególną uwagę autorka poświęca Indianom Nahua – popularnie zwanym Aztekami. W książce znajdziemy omówienie wierzeń religijnych, rytuałów, obyczajowości, roli władcy i kobiet w społecznościach środkowego Meksyku, ale także zrytualizowanej gry w piłkę, tradycji pisma i tajników malowanych ksiąg, a nawet diety. Dr Justyna Olko zajmuje się historią, antropologią i archeologią Ameryki Środkowej prekolumbijskiej i wczesnokolonialnej w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od blisko dziesięciu lat naucza języka nahuatl (azteckiego).

Wydawnictwo Rebis promować będzie na targach książkę "Obcy element" Olega Zakirova, prezentującej dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej. Były major KGB dotarł do tajnych akt w Smoleńsku i ostatnich żyjących NKWD-ystów wykonujących ludobójczy rozkaz Stalina. Zakirov opisuje, jak z powodu sprawy katyńskiej popadł w konflikt ze zwierzchnikami z KGB, zwłaszcza po tym, jak wyniki własnych badań przekazał dziennikarzom, historykom i przedstawicielom władz polskich. Wyrzucony ze służby z orzeczeniem o niepoczytalności, szykanowany przez władze i byłych współpracowników, kilkakrotnie uniknąwszy cudem śmierci, postanowił wyemigrować do Polski.

Na WTK premierę będzie też miała nowa książka Sławomira Cenckiewicza "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)" opublikowana przez wydawnictwo Zysk. (PAP)

aszw/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :