Francja: petycja filmowców w obronie Polańskiego

Francja: petycja filmowców w obronie Polańskiego

12.05. Cannes (PAP/AFP) – Filmowcy, którzy przyjechali do Cannes na rozpoczynający się tam w środę 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, podpisali we wtorek petycję do władz Szwajcarii w obronie Romana Polańskiego oczekującego w areszcie domowym na decyzję szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie wniosku o jego ekstradycję do USA.

Petycję podpisali m. in. reżyserzy Jean-Luc Godard, Agnes Varda, Mathieu Amalric, Patricio Guzman i Bertrand Tavernier.

Petycja apeluje do władz szwajcarskich aby odrzuciły wniosek o ekstradycję Polańskiego wystosowany przez amerykański sąd ponieważ, zdaniem jej autorów, narusza on "jedno z praw podstawowych, które stwierdza, że nie można skazywać człowieka dwa razy za ten sam czyn" a także dlatego, że wniosek "oparty jest na kłamstwie".

Polański został w 1977 r. uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Jednak przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił Stany Zjednoczone obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

Od tego czasu przebywał w Europie, głównie we Francji, gdzie kontynuował reżyserowanie filmów.

Polański został zatrzymany 26 września ub. r. w Zurychu, gdzie przybył aby wziąć udział w festiwalu filmowym, na podstawie wciąż obowiązującego amerykańskiego listu gończego. 4 grudnia ub. r. reżysera zwolniono z aresztu za kaucją.

Przebywa on od tego czasu w swoim domu w szwajcarskim kurorcie Gstaad oczekując na decyzję w sprawie jego ewentualnej ekstradycji do USA.(PAP)

jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :