„Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” („Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides”, USA, reż. Rob Marshall) to czwarta, po „Klątwie Czarnej Perły” (2003), „Skrzyni umarlaka” (2006) i „Na krańcu świata” (2007) opowieść o losach kapitana Jacka Sparrowa.
Tym razem u boku wcielającego się w jego rolę Deppa pojawi się m.in. Penelope Cruz. Jack Sparrow będzie szukał legendarnej Fontanny Młodości. Spotka wówcza kobietę ze swojej przeszłości, Angelicę (Cruz). Ta postanowi nakłonić Sparrowa do wejścia na pokład statku o nazwie Zemsta Królowej Anny, dowodzonego przez groźnego pirata, Czarnobrodego (Ian McShane). Jack nie wie, kogo powinien lękać się bardziej – uwodzicielskiej Angeliki, czy okrutnego Czarnobrodego.
W obsadzie są też m.in. Geoffrey Rush – jako kapitan Hector Barbossa, i Keith Richards – w roli kapitana Teague’a.
Film powstał w wytwórni Walt Disney Pictures. Autorem zdjęć jest polski operator Dariusz Wolski (ur. 1956 w Warszawie).
Fabularne „Świnki” Roberta Glińskiego ukazują problem prostytucji dziecięcej. Akcja filmu rozgrywa się w scenerii małego miasteczka na granicy polsko-niemieckiej. „+Świnki+ to dzieci, które prostytuują się za wszystko, co się da: za gadżety elektroniczne, kosmetyki, wakacje w Łebie, ubrania” – tak tytuł wyjaśnia sam Gliński, który wcześniej zrealizował m.in. film „Cześć, Tereska” (2001).
Bohaterem „Świnek” jest nastoletni Tomek, mieszkający w małym miasteczku, w typowym blokowisku, w rodzinie, w której od zawsze brakuje pieniędzy. Matka chłopca jest pielęgniarką, ojciec niespełnionym piłkarzem, trenerem szkolnej drużyny, uciekającym przed wszelkimi problemami. Na początku filmu Tomek jest chłopcem z pasją (to astronomia), dąży do realizacji swoich marzeń. Zderzony z brutalną rzeczywistością, przechodzi jednak przemianę w cynika.
Jego życie zaczyna się zmieniać, gdy Tomek odkrywa, że koledzy zarabiają, prostytuując się. Na dodatek jego pierwsza dziewczyna, dla której liczą się głównie ciuchy, kosmetyki i dobra zabawa, zaczyna wymuszać na chłopaku, by to finansował. Tomek chce zdobyć dla niej pieniądze za wszelką cenę. Wkracza wówczas w świat nielegalnych interesów i prostytucji.
W roli głównej wystąpił w „Świnkach” debiutujący wtedy na ekranie Filip Garbacz („Świnki” to film zrealizowany w 2009 r.). Gdy film powstawał, chłopiec miał 14 lat. Obecnie jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Zgierzu koło Łodzi. Od czasu „Świnek” wystąpił w innych produkcjach filmowych, m.in. „Matce Teresie od kotów” Pawła Sali. Za rolę w „Świnkach” Garbacz otrzymał wyróżnienie specjalne na festiwalu w Karlowych Warach.
W piątek na polskie ekrany trafi również brytyjski komediodramat „Mr. Nice” (reż. Bernard Rose). Zrealizowany na podstawie autobiograficznej powieści, film opowiada historię Walijczyka Howarda Marksa, absolwenta uniwersytetu w Oksfordzie, międzynarodowego przemytnika narkotyków na wielką skalę.
„Howard Marks jest żywą legendą. Międzynarodowy handlarz narkotykami, tajny agent, (…) uwodziciel. Od samego początku uwidacznia się jego niepokorny charakter; Howard umiejętnie wykręca się z gry w znienawidzone rugby, a także zdobywa silnych przyjaciół, którzy bronią go przed szkolnymi łobuzami. Dzięki swojej inteligencji bez problemu uzyskuje w szkole znakomite wyniki, (…) dostaje się na Uniwersytet w Oxfordzie. Na Oksfordzie od razu rzuca się w wir studenckiego życia towarzyskiego. Poznaje świat narkotyków i szybko zdaje sobie sprawę że na handlowaniu nimi można dużo zarobić” – czytamy w opisie filmu.
„(…) niespodziewana śmierć jednego z kolegów, spowodowana przedawkowaniem heroiny sprawia, że Howard rzuca używki i skupia się wyłącznie na nauce. Zdobywa tytuł naukowy, wraca do rodzinnego Kenfig Hill i tam zostaje nauczycielem. Bierze ślub z Ilze, a w jego życie wkrada się nuda. Trwa ona do czasu, gdy na imprezie u znajomych w Londynie świat handlu narkotykami ponownie się przed nim otwiera. (…) Nowe zadanie polega na organizacji bezpiecznego odbioru transportu haszyszu prosto z Pakistanu. Do pomocy Howard bierze twardego dowódcę IRA, Jima McCanna. W tym samym czasie Howard zostaje zwerbowany przez oficera brytyjskiego wywiadu” – czytamy dalej.
W obsadzie filmu „Mr. Nice” są m.in. Rhys Ifans (w roli głównej), Chloe Sevigny i David Thewlis.(PAP)
jp/ abe/