Nowojorskie i londyńskie orkiestry na Warsaw Summer Jazz Days  20011

Nowojorskie i londyńskie orkiestry na Warsaw Summer Jazz Days 20011

Program międzynarodowego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2011 (WSJD), został przedstawiony podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Festiwal rozpoczyna się 17 czerwca i trwać będzie do 22 czerwca. Na jego program składają się – jak poinformowali organizatorzy – koncerty galowe w Sali Kongresowej, występy polskich muzyków w ramach tzw. showcase w Muzeum Powstania Warszawskiego, prezentacja sceny europejskiej na Skwerze Hoovera, koncerty klubowe m.in. w Palladium oraz jam sessions.

„Nasz tegoroczny festiwal w dawnym dobrym stylu, w wypracowanej przez nas przez 20 lat formule proponuje różne style i odmienne formy jazzowe. Udało nam się zebrać kilka bardzo ciekawych nazwisk i zespołów – powiedział PAP Mariusz Adamiak organizator festiwalu. – Według mnie, najciekawszy będzie trzeci dzień imprezy; wystąpią wtedy nowojorczycy, czyli Nublu Orchestra i Bitches Brew Revisited. To będą dwa duże składy, wielu młodych muzyków. Tak, to jest zdecydowanie mój faworyt – podkreślił Adamiak.

„Rozpoczynamy – mówił PAP Adamiak – od koncertów europejskich – Radovan Triska Sextet i Luca Nostro i zaraz drugiego dnia mamy pierwszy jazzowy showcase – w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie prezentacja polskiego jazzu dla ważnych osób z europejskiej i światowej branży muzycznej, głównie są to dyrektorzy liczących się festiwali. Koncerty mają charakter otwarty, nieodpłatny, na które zapraszamy wszystkich fanów jazzu”.

„Pierwszy jazzowy showcase odbywa się pod hasłem +D’ont panic! Yass we’re from Poland 20011 + i będzie dynamiczną krótką, efektowną prezentacją polskich artystów, takich jak m.in. Mikrokolektyw, Contemporary Noise Sextet, Marcin Wasilewski, Maciej Obara, Wojtek Mazolewski, Marcin Wasilewski, Maciej Obara, czy Aga Zaryan” – powiedział Krzysztof Gałkowski z Instytutu Adama Mickiewicza, który jest partnerem i współorganizatorem tego wydarzenia.

Pierwszy galowy koncert w Sali Kongresowej 20 czerwca, to występ nowojorskiej Nublu Orchestry, prowadzonej przez Lawrence’a D. „Butch” Morrisa. Orkiestrę tworzą różni muzycy, których łączy to, że nazywają Nublu, klub na Lower East Side w Nowym Jorku, domem.

Muzyka Nublu Orchestra wyróżnia się jako jeden z najoryginalniejszych i odkrywczych projektów łączących jazz, new music, improwizacje i współczesną muzykę klasyczną. To połączenie dźwięków od jazzu po techno. „Kiedy wirujące dźwięki wiejącego wiatru i rogu ustępują miejsca niemalże punk- funkowej linii basowej w utworze Sketches of NYC Nublu dopiero zaczynają pokazywać, na co ich stać” – uważają krytycy, przywołani w materiałach zapowiadających festiwal.

Pierwszego wieczoru wystąpi również w Sali Kongresowej inna amerykańska grupa Bitches Brew Revisited. Jej liderem jest Graham Haynes Haynes, uznawany za innowatora na kornecie i flugelhornie, wyjątkowy kompozytor „wschodząca siła we współczesnej muzyce elektronicznej i muzyce świata – podkreśla Adamiak. – Grając na kornecie Haynes używa nowych technologii by tworzyć pomysłowe, subtelne klimaty”.

W finałowym koncercie galowym wystąpi również, dobrze znana polskiej publiczności, amerykańska wokalistka Cassandra Wilson. Koncert w Warszawie, będzie promował nową płytę „Silver Pony”, jedyne w swoim rodzaju – jak zauważają krytycy – hybrydowe połączenie albumu na żywo i studyjnego. Na płycie nagrania na żywo z trasy po Europie płynnie przeplatają się z nagraniami studyjnymi stworzonymi w Piety Street Studios w Nowym Orleanie. Na krążku znajduje się mieszanka jazzowych i popowych klasyków oraz nowych piosenek napisanych przez Cassandrę i jej zespół.(PAP)

abe/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :