W Cannes pokazano nowy film Terrence’a Malicka – “Drzewo życia” z Bradem Pittem

W Cannes pokazano nowy film Terrence’a Malicka – “Drzewo życia” z Bradem Pittem

“To film o wymowie uniwersalnej” – podkreślił sam aktor na poniedziałkowej konferencji prasowej, towarzyszącej projekcji.

“Drzewo życia” („The Tree of Life”, USA), rozgrywająca się na przestrzeni wielu lat, a zakorzeniona w latach 50. historia rodziny z amerykańskiego środkowego Zachodu, jest wśród 20 filmów walczących w tym roku o Złotą Palmę.

Terence Malick (ur. 1943) to jeden z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich. Filmy realizuje jednak bardzo rzadko. Na przestrzeni 30 lat nakręcił ich zaledwie pięć – łącznie z “Drzewem życia”. Wcześniejsze cztery to: “Badlands” (1973), “Niebiańskie dni” (1978), “Cienka czerwona linia” (1998) i “Podróż do Nowej Ziemi” (2005). Za “Cienką czerwoną linię”, zrealizowaną na podstawie powieści Jamesa Jonesa, został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy reżyser; wojenny film zdobył ponadto Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. Za “Niebiańskie dni” Malick otrzymał z kolei nagrodę za reżyserię na festiwalu w Cannes.

W “Drzewie życia” przedstawione zostały losy Jacka – od dzieciństwa, po dorosłość. Dojrzałego Jacka zagrał Sean Penn. Dorosły bohater sięga wspomnieniami daleko w przeszłość, w czasy dzieciństwa. Wspomina swego ojca, w którego wcielił się Brad Pitt. Po latach Jack musi stawić czoło skomplikowanej relacji z ojcem. Jako człowiek dorosły syn czuje się zagubiony w nowoczesnym świecie, zastanawia się nad sensem i celem życia, zasadami wiary.64. Festiwal Filmowy w Cannes trwa od 11 maja, zakończy się w niedzielę 22 maja.

W jury konkursu głównego zasiadają m.in. aktorzy Uma Thurman i Jude Law.(PAP)

jp/ hes/