Paszporty „Polityki” m.in. dla Althamera i Korzeniak

Paszporty „Polityki” m.in. dla Althamera i Korzeniak

13.01. Warszawa (PAP) – Paweł Althamer, Sandra Korzeniak, Borys Lankosz i Xawery Żuławski, Piotr Paziński, Karol Radziszewski, Łukasz Rostkowski L.U.C. i Barbara Wysocka – to laureaci tegorocznej 17. edycji nagród tygodnika „Polityka” – Paszportów.

Nagrody – przyznawane młodym twórcom, zasłużonym w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki – rozdano we wtorek w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Obecny podczas wtorkowej uroczystości przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przypomniał, że kiedy ustanowiono Paszporty „Polityki”, w 1993 roku, Polska była zupełnie inna niż obecnie. „Wszyscy potrzebowaliśmy w Europie paszportów, na granicach były kolejki i kontrole. Teraz (…) wystarczy nam dowód osobisty. Paradoksalnie, Paszporty +Polityki+ rosną na znaczeniu. I niech tak będzie. Niech (…) będą przepustką do wielkiego świata kultury” – mówił Buzek.

Po raz pierwszy w historii Paszportów zdecydowano się w jednej z kategorii przyznać nagrodę ex aequo. W kategorii Film Paszporty otrzymało dwóch reżyserów: Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą – filmem „Rewers” oraz Xawery Żuławski, który przeniósł powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej na duży ekran.

W kategorii Teatr doceniono aktorkę Sandrę Korzeniak za rolę Marilyn Monroe w spektaklu „Persona. Tryptyk/Marilyn” w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. „Za kreację, która na nowo ustanawia kategorie aktorskiej prawdy i fałszu” – uzasadniło swą decyzję jury nagród.

Aktorka i początkująca reżyserka Barbara Wysocka wygrała w kategorii Muzyka poważna za wystawienie „Zagłady domu Usherów” Philipa Glassa w Operze Narodowej. Wysocką uhonorowano za „błyskotliwy debiut reżyserski, wykazujący zdolność widzenia muzyki i słyszenia teatru”.

Paszport „Polityki” w sekcji Muzyka popularna zdobył L.U.C. czyli muzyk Łukasz Rostkowski – z wykształcenia prawnik, z profesji – muzyk. L.U.C. otrzymał nagrodę za swój album „39/89 Zrozumieć Polskę” oraz za „intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski bez ideologicznych podpowiedzi”.

Piotr Paziński za swój debiut literacki „Pensjonat” został nagrodzony w kategorii Literatura. Jak uzasadniono, Paziński – od 2000 r. redaktor naczelny miesięcznika „Midrasz” – przekonuje w swej książce, jak mocno i ciekawie brzmi głos trzeciego pokolenia po Holocauście.

Malarz i performer Karol Radziszewski został nagrodzony za „odwagę i nowatorstwo” w prezentacji sztuki na wystawie „Siusiu w torcik” w warszawskiej Zachęcie, której był kuratorem.

Nagrodę specjalną „Polityki” – Kreatora Kultury – otrzymał w tym roku Paweł Althamer. Artystę doceniono m.in. za „wytrwałe i konsekwentne udowadnianie, że sztuka może dziać się zawsze i wszędzie” oraz za „przypominanie, że sztuka to nie tylko piękno, ale też mądrość i dobro”. W minionych latach kreatorem uhonorowano prof. Marię Janion, Andrzeja Wajdę i Krystiana Lupę. (PAP)

agz/ abe/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :