Wrocław/ Amerykański tenor odtwórcą roli Chopina

Wrocław/ Amerykański tenor odtwórcą roli Chopina

12.01. Wrocław (PAP) – Amerykański tenor liryczny Steven Harrison będzie odtwórcą głównej roli w operze włoskiego kompozytora Giacomo Orefice „Chopin”. Premierę spektaklu w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina przygotowuje Opera Wrocławska.

Jak powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, Giacomo Orefice (1865-1922) komponując operę wybrał ponad 100 fragmentów z różnych fortepianowych utworów Chopina. „Połączył je, w efekcie czego powstały cztery obrazy opisujące życie naszego kompozytora i charakteryzujące jego osobowość” – powiedziała Michnik.

Dyrektor dodała, że „Chopin” Oreficiego był w ostatnich latach bardzo rzadko wystawiany. „Opera cieszyła się powodzeniem do lat 30-tych XX w., kiedy to była grana w Europie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych” – powiedziała Michnik. Jej prawykonanie odbyło się w 1901 r. w Mediolanie, a w Warszawie została po raz pierwszy pokazana w 1904.

Jak powiedział dziennikarzom Steven Harrison, wcielenie się w rolę Chopina jest dla niego wielkim wyzwaniem. „Chopin był jednym z największych kompozytorów w historii muzyki, poza tym inscenizacja odbywa się w Polsce. To wielkie wyzwanie, aby uczynić tę kreację wiarygodną dla publiczności, a przy tym oddać zamysł kompozytora” – tłumaczył Harrison.

Dyrektor opery zwróciła uwagę, że wielkim atutem Harrisona, jest to, że nie ma on jedynie wykształcenia wokalnego, ale również skończył pianistykę. „Do tego Chopin jest jego ulubionym kompozytorem” – dodała Michnik. Sam tenor pokreślił, że gra na fortepianie od piątego roku życia i doskonale zna wszystkie utwory polskiego kompozytora.

Premiera inscenizacji odbędzie się 30 stycznia. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik, a kierownictwo muzyczne nad przedsięwzięciem objęła Ewa Michnik. Oprócz Harrisona w rolę Chopina wcieli się również Ivan Kit.

Steven Harrison jest tenorem lirycznym rozpoznawalnym na całym świecie. Posiada szeroki repertuar i ze swobodą porusza się po różnych stylach. Sukces przyniosły mu takie role jak: Pollio w „Normie” V. Belliniego, Don Jose w „Carmen” G. Bizeta, Florestan w „Fidelio” L. van Beethovena. Wrocławska publiczność mogła go zobaczyć w kwietniu 2009 r. w roli Samsona w „Samsonie i Dalili” w reż. Michała Znanieckiego. (PAP)

pdo/ abe/ woj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :