Od czerwca zdjęcia do filmu Jerzego Hoffmana o Bitwie Warszawskiej

Od czerwca zdjęcia do filmu Jerzego Hoffmana o Bitwie Warszawskiej

22.04. Warszawa (PAP) – Pod koniec czerwca rozpoczną się zdjęcia do filmu historycznego "Bitwa Warszawska 1920", który wyreżyseruje Jerzy Hoffman. Autorem zdjęć, realizowanych w nowoczesnej technologii 3D, będzie Sławomir Idziak.

Twórcy filmu nie ogłosili jeszcze listy nazwisk aktorów, którzy w nim zagrają.

Zdaniem Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska, mimo prób publicystów i historyków, nie znajduje należnego jej miejsca w świadomości młodego pokolenia Polaków".

Tymczasem, co Hoffman podkreślił w swojej eksplikacji reżyserskiej, bitwa ta "zahamowała pochód Armii Czerwonej na Europę, zmuszając Lenina i Trockiego do rezygnacji z rozpalenia +płomienia światowej rewolucji+".

Hoffman nie jest zwolennikiem stosowanego wobec Bitwy Warszawskiej określenia "cud nad Wisłą".

"Na użytek własny, Polski, stworzono +Cud nad Wisłą+, który to slogan zakorzenił się w świadomości Polaków i funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Słowo +cud+ miało odebrać autorstwo zwycięstwa Piłsudskiemu. +Cud+ oznaczał, że o zwycięstwie zdecydowała interwencja Boska" – napisał reżyser.

Jego eksplikację zamieszczono na stronie internetowej firmy Zodiak Jerzy Hoffman Film Production.

Hoffman wyreżyseruje "Bitwę Warszawską 1920" według scenariusza, który napisał razem z Jarosławem Sokołem. Kanwą filmu będą, wplecione w militarne wydarzenia okresu Bitwy Warszawskiej, losy trójki bohaterów: Oli – młodej aktorki teatralnej, jej brata Jana – poety o lewicowych poglądach, oraz narzeczonego Andrzeja – ułana Wojska Polskiego.

Scenografię do filmu zaprojektuje Andrzej Haliński, a kostiumy – Magdalena Tesławska i Andrzej Szenajch. Konsultantem historycznym twórców będzie prof. Janusz Cisek. Zdjęcia rozpoczną się pod koniec czerwca, a zakończą w drugiej połowie września.

Premiera "Bitwy Warszawskiej 1920" zapowiadana jest na sierpień 2011 r.

Operator Sławomir Idziak podkreślił w rozmowie z PAP, że "głównym adresatem tego filmu jest młode pokolenie widzów", a dla tego pokolenia nowoczesna technika trójwymiarowa jest w kinie bardzo atrakcyjna.

"Oglądałem film +Avatar+ w technice 3D. A potem w 2D, czyli +na płaskim ekranie+. I muszę powiedzieć, że zastosowanie techniki trójwymiarowej uruchamia u widzów znacznie silniejsze emocje podczas oglądania filmu" – mówił PAP Idziak.

"Technika 3D ma dopomóc w tym, by odbiór filmu był dużo +mocniejszy+, bardziej emocjonalny" – podkreślił operator.

Jeżeli obraz "Bitwa Warszawska 1920" będzie – dzięki zastosowanym w nim technikom – wywoływał podczas projekcji silne emocje, zawarte w tym filmie informacje historyczne, "ta lekcja historii", zostaną przez młodych lepiej zapamiętane – uważa Sławomir Idziak.

Jak powiedział PAP operator, zdjęcia do nowego filmu Jerzego Hoffmana będą kręcone m.in. w Warszawie i okolicach oraz w Lublinie.

Idziak – który pracował już m.in. na planach "Króla Artura" Antoine′a Fuquy i "Helikoptera w ogniu" Ridleya Scotta – podkreślił, że film batalistyczny to gatunek, do którego jest przyzwyczajony.

Bitwa Warszawska toczyła się w połowie sierpnia 1920 r. na obszarze Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny. Armia Czerwona, siłami dwóch frontów – Zachodniego i Południowo-Zachodniego, od czerwca prowadziła ofensywę, której celem było wzniecenie "wszechświatowego pożaru rewolucji". Droga do tego miała wieść przez "trupa Polski".

Na początku sierpnia wojska Frontu Zachodniego dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego – złożone z czterech armii: IV, XV, III i XVI oraz III Korpusu Konnego i Grupy Mozyrskiej – zamierzały dokonać głębokiego obejścia polskich wojsk przez północne Mazowsze, zdobyć przeprawy przez dolną Wisłę, a także odciąć polskie wojsko od dróg zaopatrzenia w broń i amunicję.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia – uderzeniem m.in. części III armii na przedmoście warszawskie, co doprowadziło do ciężkich walk w rejonie Radzymina, Ossowa, Słupna i Wólki Radzymińskiej.

Ostatecznie, 15 sierpnia polska 1. Armia – związek operacyjny Wojska Polskiego, utworzony w marcu 1920 r. rozkazem Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego – odzyskała Radzymin i ustabilizowała sytuację na odcinku warszawskim.

Lord Edgar Vincent d′Abernon, szef misji alianckiej, która przybyła do Warszawy latem 1920 r., określił Bitwę Warszawską jako "osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata".

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej okryło chwałą Wodza Naczelnego marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojsko Polskie, dlatego na pamiątkę tej bitwy 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.(PAP)

jp/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :