Amerykański gitarzysta John Scofield zagra w Gorzowie

Amerykański gitarzysta John Scofield zagra w Gorzowie

23.04. Warszawa (PAP) – Jeden z najznakomitszych kreatorów współczesnego jazzu, amerykański gitarzysta John Scofield zagra w niedzielę w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Gorzów Jazz Celebrations.

John Scofield urodził się 26 grudnia 1951 roku w Dayton (Ohio). Amerykański gitarzysta zadebiutował jako student Berklee College Of Music, nagrywając albumy z Gerrym Mulliganem i Chetem Bakerem.

Pojawiał się w najważniejszych zespołach jazzu ostatnich dekad: od grup Billy′ego Cobhama, George′a Duke′a, Gary′ego Burtona, Charlesa Mingusa, po nagrania i koncerty z Ronem Carterem, Zbigniewem Seifertem, Joem Lovano, Jackiem DeJohnettem, Larrym Coryellem, Mikiem Sternem.

W latach 1983-85 Scofield występował u boku Milesa Davisa, nagrywał z nim, m.in. płyty "Decoy" i "You′re Under Arrest". Współpraca z Davisem przyniosła mu sporą popularność.

W połowie lat 80. grał z McCoyem Tynerem, Markiem Johnsonem oraz Francuską Orkiestrą Państwową. Swój niepowtarzalny styl kształtował przy solowych projektach, m.in. albumie "Shinola".

Płytą "Electric Outlet" udowodnił, że wypracował już specyficzne, bogate i soczyste brzmienie, a album "Stil Warm" był popisem jego kreatywności.

Scofield kontynuował funkowy, choć mniej jazzowy styl na płytach "Blue Matter" i "Loud Jazz". Na "Flat Out" zawarł interesujące opracowania standardów, np. "Secret Love" czy "All The Things You Are". Największe przeboje w jego dotychczasowej karierze znalazły się w albumie "Pick Hits"; entuzjastyczne recenzje zebrał także "Time On My Hands".

Będąc u szczytu kariery, w 1991 r. Scofield nagrał płytę "Meant To Be" i wyruszył na tourn,e z orkiestrą Mike′a Gibbsa. Albumami "Grace Under Pressure" i "What We Do" udowodnił, że nie brakuje mu nowatorskich pomysłów. Na płycie "Hand Jive" powrócił do jazzu z domieszką muzyki funky i soul.

"Pierwszy raz usłyszałem go w 1983 roku na słynnym koncercie Milesa Davisa na Jazz Jamboree i od tego momentu nie rozstaję się z jego muzyką. To artysta z najwyższej jazzowej półki, jeden z najbardziej kreatywnych. Poczuję wielką frajdę, gdy w niedzielę ogłoszę: Panie i Panowie, przed wami John Scofield" – powiedział PAP szef Jazz Clubu pod Filarami i organizator koncertu, Bogusław Dziekański.

Scofieldowi na scenie towarzyszyć będą Michael Eckroth (piano, keyboards), Ben Street (bass), Bill Stewart (drums).

Od początku cyklu Gorzów Jazz Celebrations, czyli od jesieni 2007, w Teatrze im. J. Osterwy zagrali m.in. gitarzysta Richard Bona, trębacz Nils Peter Molvaer, wokalista Freddy Cole, a ostatnio w marcu br. saksofonista Ravi Coltrane. (PAP)

mrd/ sto/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :