Przegląd sztuki Europy Wschodniej w Centrum Pompidou

Przegląd sztuki Europy Wschodniej w Centrum Pompidou

24.04. Paryż (PAP) – W Centrum Pompidou, słynnym paryskim ośrodku sztuki współczesnej, można oglądać wystawę "Obietnice przeszłości", prezentującą dzieła artystów z Europy Wschodniej, w tym kilku polskich. Autorką scenografii jest polska artystka Monika Sosnowska.

Ekspozycja pt. "Obietnice przeszłości. Nieciągłe dzieje sztuki byłej Europy Wschodniej 1950-2010" przedstawia około 160 prac ponad 50 artystów z krajów dawnego bloku komunistycznego.

Znalazły się wśród nich dzieła znanych polskich twórców, reprezentujących różne rodzaje sztuk plastycznych i performansu, m.in. Aliny Szapocznikow, Edwarda Krasińskiego, Ewy Partum, Cezarego Bodzianowskiego i Pawła Althamera. Na wystawie można też oglądać instalacje, filmy wideo i fotografie wielu głośnych twórców z innych krajów tej części Europy, w tym Węgra Tibora Hajasa, Chorwatki Sanji Ivekovicz, Rumuna Iona Grigorescu.

Stworzona przez Monikę Sosnowską scenografia "Obietnic przeszłości" przypomina labirynt – zwiedzający chodzą wzdłuż wijącej się zygzakami białej ściany. Wystawa została podzielona na siedem wątków tematycznych, które obejmują m.in. spadek po modernistycznych utopiach, feminizm, problem współistnienia przestrzeni prywatnej i publicznej.

Jak powiedziała PAP Joanna Mytkowska, współkomisarz wystawy, zarazem dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jest to pierwsza od blisko 30 lat tego typu ekspozycja w Centrum Pompidou grupująca sztukę wschodniej części Starego Kontynentu. Zdaniem Mytkowskiej, ekspozycja dowodzi, że dawny podział na starą i nową Europę przestał już być aktualny. "Nie jest to właściwie opowieść o historii, ale o wątkach przeszłości, które są ważne teraz" – zaznaczyła Mytkowska.

Wśród takich wątków wymieniła stały konflikt: wolność sztuki kontra instytucje, a także problem nowej, często przewrotnej, interpretacji dawnej utopii "raju na ziemi".

Innym wątkiem paryskiej wystawy jest przetwarzanie reliktów komunistycznej przeszłości, takich jak ponure blokowiska w wielu krajach wschodniej Europy. Można tam obejrzeć m.in. zdjęcie prac albańskiego artysty i jednocześnie mera Tirany Ediego Ramy, który wspólnie z mieszkańcami zrealizował projekt, polegający na pomalowaniu szarych bloków w różne fantastyczne wzory w jaskrawych kolorach.

Wśród dzieł polskich artystów są m.in. rzeźby Aliny Szapocznikow, w tym słynne "Lampy", w których rolę abażurów pełnią kobiece usta lub piersi. Centrum Pompidou zakupiło niedawno kolekcję po tej zmarłej w 1973 roku wybitnej artystce, która przez lata tworzyła w Paryżu.

Około jednej czwartej dzieł pochodzi z Centrum Pompidou, pozostałe wypożyczono z narodowych kolekcji, w tym z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

"Obietnice przeszłości" w paryskim muzeum będą otwarte do 19 lipca.

Szymon Łucyk(PAP)

szl/ az/ kar/ hes/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :