Nowy Jork i Liverpool obchodzą 70. urodziny Johna Lennona

Nowy Jork i Liverpool obchodzą 70. urodziny Johna Lennona

09.10. Nowy Jork (PAP/AP, int.) – W Central Parku w Nowym Jorku obchodzone są w sobotę 70. urodziny Johna Lennona. Uroczystości rocznicowe odbyły się też w rodzinnym mieście byłego beatlesa, Liverpoolu w Anglii.

„Nie wiadomo, które z tych wydarzeń wydaje się mniej prawdopodobne: 70. urodziny Lennona, czy 30. rocznica jego śmierci” – pisze agencja.

John Lennon zginął przedwcześnie, zamordowany 8 grudnia 1980 roku przez swego fana. Został postrzelony na nowojorskiej ulicy, w bramie swojego domu „Dakota”. Miał 40 lat.

W sobotę, w dniu, w którym były beatles skończyłby 70 lat jego wielbiciele zebrali się w Central Park; udadzą się też na poświęcony mu wieczorny koncert na Manhattanie.

Z okazji 70. urodzin muzyka i pacyfisty Neapol ofiarował miastu Nowy Jork mozaikę, która ozdobi sekcję Central Parku, zwaną Strawberry Fields na cześć słynnej piosenki beatlesa. Strawberry Fields w Central Parku ma powierzchnię jednego hektara i jest często miejscem spontanicznych występów i wydarzeń na cześć Lennona. Niezapowiedziane koncerty zagrali tam np. ex-beatles John Harrison i Jerry Garcia. W dniu urodzin Lennona 9. października i w rocznice jego śmierci – 8. grudnia – fani piosenkarza zbierają się na Strawberry Fields, śpiewają piosenki i bawią się – często do późnej nocy.

Strawberry Fields to też pierwszy duży projekt krajobrazowy, zrealizowany w Central Parku za milion dolarów, które na ten cel przeznaczyła wdowa po Lennonie, Yoko Ono. „(John) zabierał tam swojego syna. Oni kochali Central Park” – powiedziała Ono. Strawberry Fields, dokąd przysłano rośliny ozdobne ze 121 krajów, otwarto w dniu, w którym Lennon skończyłby 45 lat”. Księżna Monaco Grace podarowała dla Strawberry Fields drzewo z rodziny dereniowatych.

Ofiarowana w sobotę przez Neapol mozaika zawiera listę 121 krajów, które uznały Strawberry Fields za „Ogród Pokoju”.

W rodzinnym mieście Johna Lennona, Liverpoolu, odsłonięto w sobotę z okazji urodzin piosenkarza pomnik na jego cześć, zaprojektowany przez amerykańską artystkę Lauren Voiers; przedstawia kulę ziemską z wielokolorowymi pacyfistycznymi symbolami.

W ceremonii udział wzięła pierwsza żona Lennona Cynthia i jego syn Julian.

Odsłonięcie pomnika rozpoczyna dwumiesięczny cykl imprez upamiętniających twórczość i życie piosenkarza – pacyfisty. (PAP)

fit/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :