Pomnik Chopina odsłonięto w kopalni soli w Wieliczce

Pomnik Chopina odsłonięto w kopalni soli w Wieliczce

10.10. Wieliczka (PAP) – Pomnik Chopina, autorstwa Bronisława Chromego, odsłonięto w sobotę w zabytkowych podziemiach kopalni soli w Wieliczce. Wykonany z brązu monument stanął w komorze Maria Teresa III, stanowiącej podziemną część Muzeum Żup Krakowskich.

Podczas sobotniej uroczystości otwarto także wystawę „Kopalnia wielicka w epoce Fryderyka Chopina”. Uroczystość zakończył koncert „Chopin symfoniczny”.

Pomnik, przedstawiający postać Chopina wykonany jest z brązu patynowanego na zielono ustawiony jest na postumencie z soli kamiennej. Pomnik mierzy ok. 2 metry wysokości.

„Ten pomnik jest kwintesencją i zwieńczeniem wieloletnich zainteresowań prof. Chromego postacią Chopina” – powiedziała PAP dyr. artystyczny Fundacji Bronisław Chromy Art Katarzyna Coufał-Lenczowska.

Jak podkreśliła, pomnik znalazł miejsce szczególne – w kopalni soli. „Pomnik jest ustawiony na postumencie z soli, na którym są wygrawerowane imię i nazwisko kompozytora oraz data, w której odwiedził kopalnię” – powiedziała.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski, ustawienie w Muzeum Żup Krakowskich pomnika kompozytora, wykonanego przez znakomitego artystę, jest wpisaniem się kopalni w krąg kultury muzycznej Chopina, a z drugiej strony – jest utrwaleniem dla następnych pokoleń związku wielickiej kopalni z kompozytorem.

Zarówno pomnik, jak i wystawa oraz prezentowany na niej autograf Fryderyka Chopina, są elementami programu „Solny nokturn”, którym Muzeum Żup Krakowskich, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Polskie Towarzystwo Straussowskie uczciły obchody Roku Chopina.

19-letni Chopin zwiedził kopalnię 24 lipca 1829 roku. Wraz z przyjaciółmi zatrzymał się dzień wcześniej w Krakowie w drodze do Wiednia. W ciągu tygodnia zwiedzili m.in. Bibliotekę Jagiellońską, Ojców, Pieskową Skałę, Grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną oraz kopalnię soli w Wieliczce. Wizytę Chopina w kopalni potwierdza jego własnoręczny podpis, złożony w księdze gości.

Kopalnia jaką widział Chopin, została pokazana na wystawie „Kopalnia wielicka w epoce Fryderyka Chopina”. Była to inna kopalnia niż obecnie: ciemna i groźna z odgłosami prowadzonej eksploatacji, mająca jednak swój niepowtarzalny urok. Wielkoformatowe fotografie zachowanych grafik umożliwiają „spacer” po dawnej kopalni.

Dzięki wystawie można się też dowiedzieć, jak wyglądały procedury zwiedzania. Jednym z elementów był wpis do księgi zwiedzających. Początkowo turystów wpisywali urzędnicy, potem wpisywali się oni osobiście i dzięki temu muzeum jest w posiadaniu księgi z autografem Fryderyka Chopina.

Sobotnią uroczystość w kopalni soli zakończył koncert „Chopin symfoniczny”, podczas którego zaprezentowano utwory trzech kompozytorów, zainspirowane muzyką Chopina. Publiczność usłyszała kompozycje: Sylvii Filus „Fantaisie en sel miner”, Adriana Williamsa „Valse poco triste” oraz Jerzego Sobeńko „Automne Valse”. Utwory wykonała Orkiestra Straussowska Obligato pod kierunkiem Jerzego Sobeńko.

Organizatorami projektu byli: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Kopalnia Soli Wieliczka i Polskie Towarzystwo Straussowskie. Projekt został dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego i województwa małopolskiego. Pomnik Chopina ufundowało Muzeum Żup Krakowskich. (PAP)

hp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :