Nowojorskie Metropolitan Museum bije rekordy popularności

Nowojorskie Metropolitan Museum bije rekordy popularności

W zakończonym 30 czerwca roku budżetowym muzeum odnotowało frekwencję o 400 tys. wyższą niż rok wcześniej. Ze statystyk wynika, że była największa od czterech dekad. Jest to tym bardziej znamienne, że wiele placówek kulturalnych, w tym muzeów, cierpi z powodu utrzymujących się kłopotów gospodarczych.

Zaskakujący wzrost frekwencji dyrekcja renomowanej instytucji przypisuje trzem wystawom, a przede wszystkim prezentowanej tam kolekcji mody słynnego brytyjskiego projektanta Alexandra McQueena. Dużą popularnością cieszyły się też wystawa prac Pabla Picassa oraz instalacja bliźniaków Douga i Mike’a Starnów „Big Bambu”. Dodatkowym walorem tej ostatniej było usytuowanie na dachu, z imponującym widokiem na pobliski Central Park.

Cytowany przez dziennik „New York Times” dyrektor muzeum Thomas P. Campbell przypisywał sukcesy swej instytucji coraz większej liczbie turystów do Nowego Jorku. „Chociaż te wystawy cieszą się dużym powodzeniem, są tylko częścią ekspozycji i kolekcji, które ludzie przychodzą oglądać” – podkreślił.

Tłumy zwiedzających przyciągnęła do Metropolitan Museum (Met) zwłaszcza kolekcja McQueena. Stroje zmarłego projektanta zgromadzone na wystawie „Savage Beauty” (Dzikie piękno) oglądało dziennie nawet 6 tys. osób. W weekendy trzeba było ustawiać się nieraz w kilkugodzinnych kolejkach. Od 4 maja ekspozycję zobaczyło ok. 550 tysięcy ludzi.

Ciekawość wielu zwiedzających pobudził fakt, że Sarah Burton – była bliska współpracowniczka kontrowersyjnego projektanta, który w zeszłym roku popełnił samobójstwo – zaprojektowała suknię ślubną dla żony księcia Williama, Kate Middleton.

Ekspozycję przedłużano już dwukrotnie. Za bilety w poniedziałki, kiedy muzeum jest zwykle zamknięte, trzeba płacić 50 dolarów. Po raz pierwszy w historii, w dwóch ostatnich dniach ekspozycji w Met, 6 i 7 sierpnia, będzie ona czynna do północy.

Według dyrekcji muzeum, zwiększyła się jednocześnie liczba internautów odwiedzających stronę www.metmuseum.org. Obejrzało ją blisko 47 milionów miłośników sztuki, a więc 17,5 proc. więcej niż rok temu.

Campbell nie przeoczył także jeszcze jednego powodu znakomitej frekwencji w jego muzeum, niebagatelnego w upalne lato. „Jest to – orzekł – jedna z najbardziej zachwycających kolekcji sztuki w świecie, w jednym z prawdopodobnie największych w Nowym Jorku klimatyzowanych pomieszczeń.”

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/ mw/ drag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :