Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2011

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2011

Listę nominacji do Orłów 2011 w poszczególnych kategoriach ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

Do tegorocznych Orłów kandydowały 32 polskie filmy (oraz ich twórcy), które w ubiegłym roku były wyświetlane, co najmniej, przez tydzień na otwartych płatnych pokazach.

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominacje do Orła 2011 otrzymały: Urszula Grabowska – za rolę w filmie „Joanna”, Magdalena Boczarska – za rolę w filmie „Różyczka” i Olga Frycz za rolę w „Wszystko co kocham”.

W kategorii najlepsza główna rola męska nominacje uzyskali: Vincent Galloo – za rolę w „Essential Killing”, Robert Więckiewicz – za rolę w „Różyczce” i Mateusz Kościukiewicz – za rolę w „Wszystko co kocham”.

W tym roku przypada 13. edycja Polskich Nagród Filmowych, które są pierwszym podsumowaniem polskiej kinematografii za rok 2010. Ceremonia ogłoszenia zwycięzców odbędzie się 7 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nominowanych i laureatów Polskich Nagród Filmowych wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej, na czele której stoi Agnieszka Holland. Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe czy na świecie Amerykańska Akademia Filmowa – Oscary.(PAP)

nno/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :