Nagrodzono najlepsze kalendarze na 2011 rok

Nagrodzono najlepsze kalendarze na 2011 rok

Autorów najciekawszych kalendarzy wieloplanszowych, plakatowych i zdzieraków oraz kart świąteczno-noworocznych uhonorowano 17 nagrodami i 8 wyróżnieniami podczas czwartkowej gali w Muzeum Plakatów w Wilanowie.

W skład zwycięskiego zestawu kalendarzy, który wydała spółka Expansja Advertising z Poznania, wchodzi kalendarz wieloplanszowy i biurkowy, notes, kartka świąteczno-noworoczna oraz e-kartka. Na drukowanych na czarnym papierze kalendarzach można pisać białymi ołówkami, które są dołączone do zestawu.

„Choć ważna jest czytelność, pomysł i sposób zaprojektowania kalendarza, dla mnie najważniejsze jest pierwsze spojrzenie. To kwestia zauroczenia” – powiedział przewodniczący jury Stanisław Wieczorek, artysta grafik i profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Obok niego w jury tegorocznego konkursu zasiadali: poligraf Robert Kuczera, fotograf Jerzy Łapiński, malarz Franciszek Maśluszczak oraz grafik Waldemar Świerzy. Ocenili oni łącznie 146 prac.

Złote medale zdobyły: kalendarz wieloplanszowy „Cztery żywioły”, plakatowy w „Kalendarz dla Akademii Sztuk Pięknych Katowicach” oraz zdzierak „125 lat Wodociągów i Kanalizacji Warszawskich”.

Kalendarz „Kalendarz dla Akademii Sztuk Pięknych Katowicach” zaprojektowany przez studentkę katowickiej ASP Magdalenę Miskę przedstawia odwróconego plecami mężczyznę ze spuszczonymi spodniami w czerwono-białe paski, który trzyma w dłoni bryłę węgla. Jak poinformowała autorka, do obrazu „pozował” jej „Dawid” Michała Anioła. Artystka wyposażyła go w atrybut krakowski – pasiaste spodnie, oraz śląski – węgiel. „To miał być żart, pokazujący nasze oderwanie i naszą śląską tożsamość” – wyjaśniła Miska, przypominając, że niezależna od 10 lat katowicka ASP wcześniej była filią krakowskiej akademii.

Trzy nagrody – srebrny medal w kategorii kalendarz wieloplanszowy, nagrodę specjalną za najlepsze fotografie w kalendarzu oraz nagrodę programu „Cztery pory roku” Polskiego Radia – zdobył wieloplanszowy „Wielkopolski kalendarz rolniczy 2011”. Wydany przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, przedstawia zdjęcia wielkopolskich pól uprawnych.

Konkurs Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych Vidical jest organizowany od 15 lat. W tym roku po raz siódmy do konkursu można było zgłaszać kalendarze i karty z całego świata. Wcześniej kalendarz miał zasięg ogólnopolski. (PAP)

mce/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :