Prezentacja „Damy z gronostajem” w Warszawie do 13 lutego

Prezentacja „Damy z gronostajem” w Warszawie do 13 lutego

Wystawa miała zakończyć się 30 stycznia. Jak poinformowała PAP w środę Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego „na prośbę Fundacji XX Czartoryskich” wystawa można będzie oglądać do 13 lutego.Od 9 listopada 2011 do 5 lutego 2012 r. „Dama z gronostajem” ma być pokazywana w National Gallery w Londynie.

Wernisaż ekspozycji odbył się 17 maja ub.r. Oprócz „Damy…” na Zamku Królewskim można zobaczyć inne dzieła z krakowskiej kolekcji, m.in. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta Harmensza van Rijn. To jedyny z zaledwie kilku zachowanych samodzielnych pejzaży olejnych Rembrandta, które powstawały w okresie ok. 1637-1647 r. i jedyny z trzech z motywem burzy.

Temat dzieła został zaczerpnięty z ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, w której Chrystus objaśnia istotę miłości bliźniego. Na pierwszym planie widoczny jest usadowiony na koniu półnagi człowiek, ofiara napadu, podtrzymywany przez Samarytanina, który jako jedyny udzielił mu pomocy.

Wystawę na Zamku Królewskim wzbogacają dwa obrazy Rembrandta ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie: „Uczony przy pulpicie” i „Dziewczyna w ramie obrazu”. Oprócz tego w Zamku można oglądać – pochodzące także z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich – kilkadziesiąt innych obrazów m.in. pędzla niderlandzkiego mistrza Dirka Boutsa i Jana Piotra Norblina, a także wyroby rzemiosła europejskiego oraz blisko- i dalekowschodniego, zabytki sztuki złotniczej i orientalnej.(PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :