Nagroda dla Piotra Adamczyka na festiwalu w Chinach

Nagroda dla Piotra Adamczyka na festiwalu w Chinach

16.10. Warszawa (PAP) – Piotr Adamczyk otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival w Jiangyin (Chiny). Aktor został doceniony za główną rolę w filmie „Trick” w reżyserii Jana Hryniaka.

O przyznaniu nagrody poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Edyta Jarząb.

Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival jest uznawany za jedną z najważniejszych imprez filmowych w Chinach. Jest festiwalem „wędrującym” – nie ma swojej stałej siedziby i co roku odbywa się w innym miejscu. Miastem goszczącym tegoroczną edycję Festiwalu, trwającą od 12 do 16 października, jest Jiangyin w prowincji Jiangsu.

Adamczyk został uznany za najlepszego aktora w kategorii filmów zagranicznych.

„Czuję się bardzo zaskoczony i zadowolony (…), tym bardziej, że nasz film miał na festiwalu dużą konkurencję – prezentowano ponad 30 filmów zagranicznych z Europy i Azji” – powiedział PAP Adamczyk.

Na festiwalu pokazywane były też rodzime filmy chińskie.

W tym roku wyjątkowo nagrody wręczali przedstawiciele widowni, a nie jak do tej pory w długoletniej historii festiwalu – znane postaci filmu i telewizji. Nagrodę w imieniu aktora odebrał reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

„Bardzo żałuję, że nie mogłem odebrać osobiście tej nagrody. Musiałem jednak wyjechać wcześniej z festiwalu – grałem w spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie” – tłumaczył aktor. Zwrócił uwagę na rozmach festiwalu oraz jego imponującą oprawę wizualną. „W samym otwarciu festiwalu, które odbyło się na stadionie sportowym, brało udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi” – opowiadał.

Film z udziałem Adamczyka nie po raz pierwszy był prezentowany na festiwalu w Chinach. W 2002 roku „Chopin. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka pokazywano na festiwalu w Szanghaju.

Film „Trick” w reżyserii Jana Hryniaka to filmowa opowieść o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: utalentowanego fałszerza studolarówek Marka Kowalewskiego, którego zagrał Piotr Adamczyk, oraz jego starszego współtowarzysza z celi – „Profesora” Mietka (Marian Dziędziel).(PAP)

agz/ pad/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :