Hiszpania: zainaugurowano festiwal chopinowski w hiszpańskim mieście Cuenca

Hiszpania: zainaugurowano festiwal chopinowski w hiszpańskim mieście Cuenca

17.10. Madryt (PAP) –

W Cuenca w hiszpańskim regionie Kastylia – La Mancha zainaugurowano w sobotę festiwal chopinowski, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Festiwal zorganizowała Fundacja Kultury Miasta Cuenca, we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

Na inaugurację przybyli m.in. Ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf, dyrektor Instytutu Polski, Joanna Karasek oraz burmistrz miasta Cuenca, Francisco Pulido.

W teatrze Auditorio w Cuenca odbył się recital muzyki Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna, w wykonaniu hiszpańskiego pianisty Eduardo Fernandeza, a następnie projekcja filmu Jerzego Antczaka pt. „Chopin. Pragnienie miłości”. Film pokazano w Hiszpanii po raz drugi, dzięki Instytutowi Polskiemu w Madrycie.

Otwarto także wystawę polskich plakatów związanych z chopinowskimi konkursami pianistycznymi.

W ramach festiwalu, który będzie trwał do 6 listopada, odbędzie się przedstawienie Jarosława Bielskiego „Serce Chopina. Preludium”, oparte na scenach z „Lata w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza oraz „Dziejach mojego życia” George Sand – poinformował Instytut Polski.

Instytut zapowiedział także występy sopranistki Iwony Sobotki, recital fortepianowy Angela Cabrery oraz Janusza Olejniczaka z „Silesian String Quartet”, a także trzy dni jazzu, w tym występy „Swinging Chopin” w wykonaniu „Wojciechowski Trio”.

Na zakończenie festiwalu przewidziano konkurs z udziałem pianistów z miasta Cuanca.

„Rok Chopinowski 2010 ustanowiony przez Sejm RP (9 maja 2008) jest niepowtarzalną okazją dla uczczenia i upowszechnienia twórczości oraz postaci jednego z największych artystów w historii polskiej kultury – Fryderyka Chopina. – napisał na swoich stronach internetowych Instytut Polski. – Celem wszelkich działań związanych z tą szczególną rocznicą jest nie tylko promocja dorobku genialnego kompozytora, ale także budowanie wizerunku Polski i Polaków przez pryzmat niekwestinowanego geniuszu Chopina – uniwersalnego, nowoczesnego i fascynującego”. (PAP)

opi/ ala/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :