Młodzi aktorzy nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Młodzi aktorzy nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

„To prestiżowa nagroda” – przyznał Lichota, debiutant na kinowym ekranie.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego wręczana jest od 1969 roku a jej celem jest wyłonienie „Młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”.

W tym roku nominowani są: Magdalena Czerwińska za rolę w filmie „Kret” w reż. Rafaela Lewandowskiego, Roma Gąsiorowska za rolę w filmie „Ki” w reż. Leszka Dawida, Magdalena Popławska za kreację w debiucie reżyserskim Arkadiusza Jakubika „Prosta historia o miłości”, Jakub Gierszał za rolę w filmie „Sala Samobójców” w reż. Jana Komasy oraz Leszek Lichota za kreację w debiucie fabularnym Krzysztofa Łukaszewicza „Lincz”.

„To jest dla mnie ogromne wyróżnienie i cieszę się, że po raz kolejny znalazłam się w gronie nominowanych. Dwa lata temu byłam nominowana za rolę w filmie +Wojna polsko-ruska+ oraz za rolę w +Jestem twój+. Cieszę się, że nie schodzę poniżej tej poprzeczki” – powiedziała PAP Roma Gąsiorowska, która za rolę w filmie „Ki” otrzymała już Złotego Lwa na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nie po raz pierwszy nominowana jest także Magdalena Czerwińska. Wcześniej pretendowała do tej nagrody za role w filmach „Wojna polsko-ruska” i „Pokój szybkich randek”. „Co roku obserwuję, kto jest nominowany i wszystkie te nazwiska dobrze mi się kojarzą. Kibicowałam zawsze wszystkim i śledziłam ich zawodowe losy. W tym roku znów udało mi się znaleźć w tym gronie i to dla mnie naprawdę duże wyróżnienie” – powiedziała PAP Magdalena Czerwińska.

Leszek Lichota z nominacji cieszy się podwójnie, ponieważ rola w filmie „Lincz” jest jego fabularnym debiutem. „Krzysztof Łukaszewicz pisząc scenariusz myślał o mnie, wiec poczułem się naprawdę wyróżniony. A teraz otrzymałem nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. To bardzo miłe i ważne dla mnie. To prestiżowa nagroda” – powiedział PAP Lichota.

W skład Kapituły Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego wchodzą m.in.: Jacek Bromski, Jan Englert, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Agnieszka Odorowicz, Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Zanussi.

Pierwszym laureatem nagrody był Daniel Olbrychski. Kolejni to m.in. Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis i Maciej Stuhr.Uroczysta Gala, podczas której poznamy laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, odbędzie się 7 listopada w Warszawie.

Obok nagrody przyznawanej przez jury równorzędną nagrodę przyznaje publiczność, która może głosować na swoich faworytów na stronie internetowej NagrodaCybulskiego.pl do 31 października. (PAP)

dog/ zig/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :