Wojciech Młynarski świętował w Ateneum

Wojciech Młynarski świętował w Ateneum

„70. urodziny miałem w marcu, ale wtedy w teatrze nie bardzo były warunki, żeby to urządzić. Więc benefis odbywa się teraz. Są przyjaciele i piosenki, które pisałem na estradę i do teatru” – powiedział PAP Life Wojciech Młynarski.

Teatr Ateneum jest szczególnym miejscem dla Młynarskiego, bowiem artysta spędził tu ponad 20 lat życia…”Trudno mi wyobrazić sobie, by moje okrągłe urodziny mogły się odbyć gdzie indziej niż w Teatrze Ateneum. Tu spędziłem kilkadziesiąt lat mojej artystycznej działalności, tu od wspaniałych szefów – Janusza Warmińskiego i Gustawa Holoubka – nauczyłem się trochę, czym jest teatr” – mówił podczas benefisu Wojciech Młynarski.

W pierwszej części wieczoru na scenie wystąpili artyści współpracujący od lat z Wojciechem Młynarskim: Alicja Majewska, Irena Santor, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom.

W ramach wprowadzenia do spektaklu, Wojciech Młynarski wraz z reżyserem spektaklu Andrzejem Poniedzielskim odbyli rozmowę na temat „piosenki” i licznych utworów jubilata, następnie Wojciech Młynarski zapowiadał kolejnych artystów.

Część druga benefisu była prezentem od Teatru Ateneum dla Wojciecha Młynarskiego. Aktorzy Teatru zaśpiewali piosenki Jacquesa Brela w przekładzie Wojciecha Młynarskiego, ze słynnego spektaklu „Brel” z 1985 roku. Spektakl ten był jednym z najpopularniejszych w historii polskiego teatru spektaklem muzycznym. Kolejki po bilety ustawiały się już o 5 rano…

„Robiłem takie trzy spektakle w Teatrze Ateneum: +Brela+, +Hemara+ i +Wysockiego+, ponieważ uważałem, że fundamentem teatru powinna być poezja” – powiedział PAP Life Wojciech Młynarski.

W sobotni wieczór piosenki Brela w przekładzie Młynarskiego wykonali: Agata Kulesza, Dorota Nowakowska, Wojciech Brzeziński, Grzegorz Damięcki i Marian Opania.

„Moje życie zawodowe jest nierozerwalnie związane z Wojciechem Młynarskim. Przez dobre 20 lat nie tykałem się w ogóle ani estrady, ani śpiewania. Ale Wojtek pamiętał, że w szkole teatralnej byłem dobrym uczniem Ludwika Sempolińskiego i Mariana Jonkajtysa i zaproponował mi udział w +Brelu+. To był początek mojej piosenkarskiej kariery” – powiedział PAP Life Marian Opania.

„Śpiewałem +Cukierki+, +Piosenkę starych kochanków+, +Burżuje+. Potem współpraca przy +Wysockim+ i przy +Hamerze+, a oprócz tego dozgonna przyjaźń z Wojtkiem. Mam nadzieję, że wrócą te czasy w Ateneum, gdzie publiczność stała po bilety od 5 rano. Przyjeżdżali na nasze spektakle nawet z Australii. Na +Brela+ czy na +Hemara+ publiczność waliła drzwiami i oknami” – powiedział Opania.

W sobotę na benefis przybyli liczni goście, m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką Anną, Wiktor Zborowski i Maria Winiarska, Agata Młynarska, Magdalena Zawadzka, Ilona Łepkowska, Filip Bajon, Janina Paradowska, Olga Lipińska, Marzena Trybała, Jerzy Kamas, Andrzej Zaorski. Na zakończenie publiczność odśpiewała wzruszonemu jubilatowi „Sto lat”.(PAP Life)

dog/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :