Michel Houellebecq na Festiwalu im. Josepha Conrada

Michel Houellebecq na Festiwalu im. Josepha Conrada

Zaproszenie do Krakowa, gdzie Conrad uczęszczał do gimnazjum św. Anny, przyjęli m.in.: Michel Houellebecq, Roberto Calasso, Alberto Manguel, Dawid Grossman, Jacek Dehnel, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Andrzej Stasiuk.

Większość festiwalowych wydarzeń będzie się odbywała w Pałacu Pod Baranami. Bohaterem najważniejszego festiwalowego „pasma” jest szwajcarski pisarz i poeta Robert Walser. Przez pewien czas prowadził on zapiski mikroskopijnym pismem na skrawkach papieru. Przyjaciel pisarza i opiekun jego twórczości Carl Seelig był przekonany, że Walser posługiwał się sekretnym kodem, by za jego pomocą utrudnić dostęp do swej twórczości. Po raz pierwszy te „mikrogramy” zostały zaprezentowane po śmierci pisarza w czasopiśmie „Du”. W Krakowie kilkanaście z nich będzie można zobaczyć na wystawie w Pawilonie Wyspiańskiego.

W środę wieczorem w Operze Krakowskiej odbędzie się europejska premiera opery „Itamar Meets the Rabbit” („Itamar spotyka królika”) Yoni Rechtera na podstawie libretta Dawida Grossmana. Jej premiera odbyła się w Tel Awiwie w 2009 r. i została uznana przez media za najwybitniejszą sztukę dla dzieci.

„Napisałem tę historię 25 lat temu, gdy mój najstarszy syn miał cztery lata. To opowieść o rudowłosym dziecku , które przeraźliwie boi się królików, wyobrażając sobie, że są one potworami, aż pewnego dnia po prostu spotyka królika” – mówił Grossman, który wieczorem w Operze wcieli się w rolę narratora. Dodał, że gdy zaproponowano mu, by napisał operę chciał, by muzykę skomponował właśnie Yoni Rechter. „Myślę, że rezultat jest bardzo śmieszny i choć to opera dla dzieci wielu ludzi w Izraelu przychodziło na nią bez dzieci” – dodał.

Muzyka będzie obecna także podczas spotkania z Tomaszem Budzyńskim – liderem zespołu Armia, malarzem i poetą, który w rozmowie z Andrzejem Stasiukiem będzie opowiadał o swojej autobiografii. Później zaplanowano koncert Budzyńskiego i Przyjaciół. Z kolei w Starym Teatrze wystawiony zostanie nowy spektakl Jana Klaty pt. „Koprofagi czyli znienawidzeni ale niezbędni”, na podstawie dwóch powieści Josepha Conrada: „W oczach Zachodu” i „Tajny agent”.

Festiwal jest organizowany przez Fundację „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Miasto Kraków pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. (PAP Life)

wos/ abe/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :