Występ hiszpańskiego tenora Jose Carrerasa w piątek w Warszawie

Występ hiszpańskiego tenora Jose Carrerasa w piątek w Warszawie

Na scenie warszawskiej Sali Kongresowej tenorowi towarzyszyć będzie ukraińska sopranistka Natalija Kowalowa. Polską orkiestrę kameralną L’Autunno poprowadzi hiszpański dyrygent David Gimenez.

W programie piątkowego koncertu znalazły się m.in.: bolero z opery „Nieszpory sycylijskie” Giuseppe Verdiego, „Farandole” ze suity „Arlezjanka” Georges’a Bizeta i pieśni włoskiego przedstawiciela Belle Epoque, Francesco Paolo Tostiego. W duecie z Kowalową tenor wykona muzykę Hiszpana Manuela Caballery i Węgra Franza Lehara. Podczas koncertu zostaną wykonane utwory także innych hiszpańskich i włoskich kompozytorów: Jose Serrano, Josepa Ribasa, Jeronimo Jimeneza, Furio Rendine, Alfredo Catalaniego, Nicola Valente i Salvatore Cardillo.

Hiszpański śpiewak jest szczególnie ceniony za kreacje ról Don Josego w „Carmen” Bizeta i Rudolfa w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Jego występy na amerykańskich i europejskich scenach gromadzą dziesiątki tysięcy widzów.

Jose Carreras urodził się w 1946 roku w Barcelonie. Od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, dla szerokiej publiczności zaśpiewał po raz pierwszy w wieku ośmiu lat – na radiowej antenie wykonał wówczas pieśń „La Donna e Mobile” z opery „Rigoletto” Verdiego. Na scenie wystąpił po raz pierwszy w wieku 11 lat w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Kluczowa dla jego kariery była rola w „Nabucco” Verdiego w 1970 roku w tym samym teatrze. Rok później tenor wystąpił ze światowej sławy śpiewaczką Montserrat Caballe w „Marii Stuart” Gaetano Donizettiego w Londynie.

W wieku 28 lat Carreras miał już na koncie 24 główne role w różnych operach w Europie i Ameryce Północnej oraz debiut na najbardziej prestiżowych scenach w Wiedniu, Londynie, Nowym Jorku i Mediolanie.

W 1987 roku u artysty zdiagnozowano białaczkę. Lekarze dawali mu niewielkie szanse na przeżycie. Mimo to śpiewakowi udało się powrócić do zdrowia w ciągu roku. W 1988 roku wyruszył w światową trasę koncertową.

W latach 90. Carreras występował razem z Luciano Pavarottim i Placido Domingo na cieszących się ogromną popularnością koncertach „Trzech tenorów”.

Carreras to muzyk wszechstronny. W jego repertuarze, obok muzyki operowej, znajdują się tradycyjne melodie hiszpańskie i włoskie, pieśni mszalne, kolędy oraz przeboje musicalowe. W 1997 roku tenor nagrał w duecie z polską piosenkarką Edytą Górniak przebój „Hope for us”. (PAP)

mce/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :