Medale Gloria Artis dla polskich twórców teatru i filmu

Medale Gloria Artis dla polskich twórców teatru i filmu

15.02. Warszawa (PAP) – Złote i Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali w poniedziałek: Marta Lipińska, Maciej Englert, Marian Kociniak, Leonard Pietraszak, Jerzy Zaleski, Kazimierz Kaczor oraz Henryk Talar. Wyróżnienia wręczył minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Rzadko zdarza się, żebym miał takie grono, które cechuje tak niezwykła konsekwencja, wierność scenie oraz zawodowy profesjonalizm na najwyższym poziomie" – mówił Zdrojewski, dziękując przybyłym na uroczystość artystom.

Wśród nagrodzonych Złotym Medalem Gloria Artis znaleźli się: dyrektor Teatru Współczesnego Maciej Englert, twórca Teatru Polskiego Jerzy Zaleski oraz aktorzy: Marta Lipińska, Marian Kociniak i Leonard Pietraszak. Srebrne medale otrzymali aktorzy: Kazimierz Kaczor i Henryk Talar.

W opinii Zdrojewskiego, wieloletnia działalność uhonorowanych twórców jest "nadzwyczajna bez względu na to, czy to jest Teatr Polski, czy Teatr Współczesny". Jak podkreślił, wyróżnienia Gloria Artis są przede wszystkim podziękowaniami od widzów. "Ja jestem tylko pośrednikiem" – zaznaczył minister.

Jak powiedział PAP Maciej Englert, najbliższym mu jest teatr silnie związany z literaturą, w którym – jak podkreślił – ważna jest "inteligentna interpretacja tekstu literackiego".

Wśród istotnych dokonań własnej pracy artystycznej Englert wskazał m.in. na "Pastorałkę" Leona Schillera, która była grana na zamkniętych przedstawieniach po wybuchu stanu wojennego w 1981 r. "Teatr w tamtym czasie, poprzez pewien etos i nastrój, wpisywał się w rzeczywistość" – mówił reżyser.

Także aktorka Marta Lipińska zaznaczyła w rozmowie z PAP, że dla niej w teatrze najbardziej istotna jest gra oparta na słowie. "To utwór literacki, który przygotowujemy, jest najważniejszy" – mówiła.

Za "najbliższą sercu" rolę Marian Kociniak uznał rolę graną z Gustawem Holoubkiem w "Garderobianym" Ronalda Harwooda. "Harwood oglądał to przedstawienie i powiedział: +Panie Marianie, ja oglądałem na świecie bodajże kilkanaście inscenizacji mojego +Garderobianego+ i proszę sobie wyobrazić, że najbardziej odpowiada mi właśnie pana interpretacja (…) Zagrał pan człowieka zakochanego w wielkim aktorze" – wspominał dla PAP Kociniak.

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. PAP)

nno/ ls/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :