Agata Buzek wśród najbardziej obiecujących młodych aktorów Europy

Agata Buzek wśród najbardziej obiecujących młodych aktorów Europy

16.02. Berlin (PAP) – Agata Buzek odebrała w poniedziałek w Berlinie wyróżnienie programu "Shooting Stars" dla najbardziej obiecujących młodych aktorów europejskich.

Nagrody – statuetki Marii z filmu "Metropolis" – wręczono dziesięciu aktorom podczas odbywającego się w stolicy Niemiec Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Organizatorem programu jest organizacja European Film Promotion (EPF).

"Już sam fakt, że zostało się wybranym, wiąże się z odpowiedzialnością. Mam nadzieję, że będę potrafiła jej sprostać i wykorzystać wyróżnienie" – powiedziała Buzek na prezentacji laureatów "Shooting Stars".

Agata Buzek zagrała główną rolę w filmie "Rewers" Borysa Lankosza, za którą w zeszłym roku zdobyła nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Uzasadniając podczas uroczystości decyzję jury "Shooting Stars", czeska aktorka Ana Geislerova powiedziała, że grając w "Rewersie" rolę ekscentrycznej, dziwnej kobiety, Agata Buzek pokazała "bezgraniczną charyzmę".

Pozostali laureaci tegorocznych nagród "Shooting Stars" to: Zrinka Cviteszić z Chorwacji, Anais Demoustier z Francji, Czech Krysztof Hadek, Pihla Viitala z Finlandii, Michele Riondino z Włoch, Anders Baasmo Christiansen z Norwegii, Dragos Bucur z Rumunii, Lotte Verbeek z Holandii oraz Brytyjczyk Edward Hogg.

Przez miniony weekend laureaci spotykali się z reżyserami i producentami oraz brali udział w castingach. Dzięki zainteresowaniu towarzyszącemu Berlinale młode gwiazdy mają okazję zaprezentować się zarówno przedstawicielom branży filmowej, jak i światowej prasie.

Wyróżnienia "Shooting Stars" przyznawane są od 1997 r. Nominowani do nagrody kandydaci muszą mieć nie więcej niż 36 lat, w dorobku co najmniej jedną rolę główną w krajowej produkcji oraz biegle mówić po angielsku. W przeszłości laureatami wyróżnienia byli m.in. Daniel Craig i Franka Potente.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :