Marek Perepeczko – nasz niezapomniany Janosik.

Marek Perepeczko – nasz niezapomniany Janosik.

Marek kilka lat spędził w Australii, wyjechał tam za swoją wielką miłością Agnieszką Fitkau. Poznali się jeszcze w szkole teatralnej i wystąpili razem w kilku filmach , miedzy innymi w „Lalce”, „Gniewko, syn rybaka”, „Motodramie”. Perepeczko prowadził w Australii amatorskie kluby literacko – teatralne. Wystawiał również spektakle i prowadził wieczory wspominkowe. Wydaje się, że ten wyjazd zaszkodził jego karierze w Polsce.

Był znanym aktorem filmowym i teatralnym, niezmiennekojarzy się z rolą” Janosika” , choć były także inne role w jego karierzeaktorskiej.  Na pewno pamiętamy go takżez serialu Macieja Ślesickiego „13 Posterunek”. Miał w swoim dorobku wiele ról teatralnych i filmowych.  W młodości uprawiał kulturystykę i wcale niewybierał się na studia aktorskie. Zdecydowanie wolał zostać architektem.

Warszawską PWST ukończył w roku 1965. Będąc jeszczestudentem wystąpił w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Po ukończeniustudiów występował w Teatrze Klasycznym i Teatrze Komedia. Występował także wtelewizyjnym Studiu Poetyckim Andrzeja Konica. Grał w spektaklach realizowanychdla potrzeb  Teatru Telewizji. Na dużymekranie zadebiutował rolą w „Popiołach” Andrzeja Wajdy.

Marek kilka lat spędził w Australii, wyjechał tam zaswoją wielką miłością Agnieszką Fitkau. Poznali się jeszcze w szkole teatralnej i wystąpili razem w kilkufilmach , miedzy innymi w „Lalce”, „Gniewko, syn rybaka”, „Motodramie”.Perepeczko prowadził w Australii amatorskie kluby literacko – teatralne.Wystawiał również spektakle i prowadził wieczory wspominkowe. Wydaje się, żeten wyjazd zaszkodził jego karierze w Polsce.

 Nie pokazywał sięna polskich scenach prawie 15 lat. Po powrocie do kraju zagrał w „Weselu”Stanisława Wyspiańskiego, wcielił się także w rolę , w przedstawieniu „Cyrano”.Wystąpił również w przedstawieniach dla dzieci: „Lato Muminków” i „KrólewnaŚnieżka i krasnoludki”.

W roku 1997 objął stanowisko dyrektora artystycznego inaczelnego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wyreżyserował spektakl„Damy i huzary” Aleksandra Fredry, był również Podkomorzym w „Panu Tadeuszu”. W2000 roku uhonorowano go  ZłotąMaską  w Katowicach.   Będąc dyrektorem częstochowskiego teatru współpracował z takimi reżyseramijak; Jan Kobuszewski, Krystyna Janda, Andrzej Łapicki.

W roku 2003 Perepeczko rozpoczął współpracę z TeatremDramatycznym W Płocku.  W tym samym rokuotrzymał Srebrną Maskę.

Niewątpliwą sympatię widzów zyskał dzięki roli w serialu„Janosik”. Później (jak wcześniej pisałam) powrócił na ekrany w komediowymserialu „13 posterunek”.

Grywał w filmach Jerzego Hoffmana, Janusza Zaorskiego,Krzysztofa Zanussiego.  Mogliśmy go podziwiaćw filmach: „Potem nastąpi cisza”, „Kiedy miłość jest zbrodnią” „Wilcze echa”,„Przystań”, „Kolumbowie”. Był również ojcem głównej bohaterki w filmie „Sara”.

Ostatnie swoje role zagrał w filmach: „Atrakcyjny poznapanią…” i  „Dublerzy” . Zmarł 17 listopada2005 roku, nie wykorzystując chyba do końca swojego talentu aktorskiego, a możepo prostu nie dano mu takiej szansy?

A.K. 2010-12-14

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :