Marcin Mroziński laureatem krajowego finału Eurowizji

Marcin Mroziński laureatem krajowego finału Eurowizji

14.02. Warszawa (PAP) – Marcin Mroziński z piosenką "Legenda" zwyciężył w niedzielnym Finale Krajowych Eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizji.

Reprezentant Polski, wyłoniony podczas koncertu "Piosenka dla Europy 2010", pojedzie w maju do Oslo, aby zmierzyć się z przedstawicielami innych krajów w 55. edycji konkursu.

"Dziękuję za każdy oddany na mnie głos – mówił szczęśliwy Mroziński. – W Oslo obiecuję dać z siebie wszystko".

Marcin Mroziński to 24-latek z Inowrocławia. Na swoim koncie ma występy na dużych prestiżowych galach i festiwalach. Wielu kojarzy jego twarz z programów muzycznych takich, jak: "Jaka to melodia", "Idol", "Szansa na sukces", "Rodzina jak z nut", a także musicali: "Upiór w Operze" Andrew Lloyda Webera, "Boyband". Obecnie aktor i piosenkarz pracuje nad swoją debiutancką płytą.

Podczas koncertu "Piosenka dla Europy 2010", który odbył się w nowym studiu TVP w Warszawie, wystąpiło 10 finalistów polskich eliminacji. Piosenki konkursowe, oprócz zwycięzcy, wykonali: Leszcze ("Weekend"), Dziewczyny ("Cash box"), Iwona Węgrowska ("Uwięziona"), Aneta Figiel ("Myśl o Tobie"), Nefer ("Chciałem zostać sam"), ZoSia "To co czuję (Jak ptak)", Anna Cyzon ("Love me"), Sonic Lake ("There is a way"), VIR ("Sunrise").

W tym roku dokonano zmiany w regulaminie: na wybór laureata mieli wpływ tylko widzowie, którzy głosowali za pomocą sms-ów. W latach ubiegłych o zwycięstwie decydowali widzowie, a także jury (50:50).

Finał poprowadzili prezenterka TVP Aleksandra Rosiak i dziennikarz muzyczny Artur Orzech. Gwiazdami specjalnymi tegorocznych eliminacji byli nasi dawni reprezentanci: Edyta Górniak (piosenkarka wykonała utwory: "Jestem kobietą", eurowizyjne "To nie ja" i "To nie tak, jak myślisz") oraz Mieczysław Szcześniak (wokalista zaprezentował swoją najnowszą piosenkę "Rzeczy zmieniają się" oraz eurowizyjne "Przytul mnie mocno").

Ze względu na Dzień Zakochanych przez cały czas trwania Finału Krajowych Eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizji na ekranie pojawiały się życzenia walentynkowe widzów, przesyłane przez sms.

Międzynarodowe półfinały 55. Konkursu Piosenki Eurowizji Oslo 2010 odbędą się w dniach 25 oraz 27 maja i zostaną uwieńczone finałem 29 maja.

Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest nieprzerwanie od 1956 roku. Jest to doroczny konkurs piosenki, w którym biorą udział przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Polska wzięła udział w tym konkursie po raz pierwszy w 1994 roku. Właśnie wtedy odniosła swój największy sukces – Edyta Górniak zajęła drugie miejsce. W kolejnych latach Polska reprezentowana była m.in. przez Justynę Steczkowską (1995), Annę Marię Jopek (1997), Mieczysława Szcześniaka (1999), Andrzeja Piasecznego (2001), zespół Ich Troje (2003) i Lidię Kopanię (2009). (PAP Life)

Asr/ par/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :