Leonard Cohen z Nagrodą Księcia Asturii za zasługi dla pokoleń na całym świecie

Leonard Cohen z Nagrodą Księcia Asturii za zasługi dla pokoleń na całym świecie

Działalność artystyczna Cohena, zdaniem jury, „miała wpływ na trzy pokolenia ludzi na całym świecie poprzez umiejętnie tworzenie wzruszających obrazów, w których poezja i muzyka przenikają się w dziełach o niezmiennych zasługach”.

„Przemijanie, sentymentalne związki, mistyczne tradycje Wschodu i Zachody oraz życie, jako niekończąca się ballada, składają się na dorobek artystyczny, który związany jest z chwilami wielkich zmian pod koniec 20 wieku i na początku nowego tysiąclecia” – brzmiała przemowa na część Cohena podczas uroczystości wręczenia nagrody.

Cohen to poeta, autor ballad, pisarz, od czterech dekad jest jednym z najbardziej cenionych twórców. Pierwszy tomik poezji wydał w 1956, pierwszą powieść w 1963, pierwszą płytę – „Songs of Leonard Cohen “- w 1967 i natychmiast okrzyknięto go niekwestionowanym bardem swoich czasów.

Jest twórcą wielu przebojów, które, mimo iż powstały nawet kilkadziesiąt lat temu, nadal są słuchane przez kolejne pokolenia. Jego piosenka „Hallelujah“ doczekała się niezliczonej liczby coverów na całym świecie, w tym Rufusa Wainwrighta, U2, K.D. Lang, Justina Timberlake’a, Jeffa Buckleya, Sheryl Crow czy Bon Jovi.

Cohen w latach 90-tych spędził 5 lat w Mount Baldy Zen Centre, gdzie wstawał wczesnym rankiem, przygotowywał posiłek dla swojego mistrza, a potem medytował. Tam też został wyświęcony na kapłana Zen i przyjął imię Jikan (Milczący).(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :