Kwesta na stołecznych StarychPowązkach po raz 36.

Kwesta na stołecznych StarychPowązkach po raz 36.

25.10. Warszawa (PAP) – Około 250 osób ze świata kultury i sztuki oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i członkowie zespołu Mazowsze wezmą udział w 36. kweście na rzecz odnowy zabytkowych pomników na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.

Tegoroczna kwesta odbędzie się 31 października i 1 listopada.

„Już po raz 36. przedstawiciele świata kultury i sztuki wezmą udział w kweście na rzecz ratowania powązkowskich zabytków. W tegorocznej kweście, spośród osób zbierających datki w pierwszej historycznej kweście, uczestniczyć będą Alina Janowska, Maja Komorowska i Andrzej Kopiczyński” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marcin Święcicki, przewodniczący organizującego kwestę Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

W czasie konferencji przedstawiono także powstałą na stronie Komitetu bazę konserwowanych nagrobków. Pod adresem www.komitetpowazkowski.home.pl można zapoznać się ze szczegółowym opisem wyglądu i prac renowacyjnych oraz obejrzeć fotografie pomników. Jak podkreślają konserwatorzy, baza licząca obecnie już 600 obiektów, jest znaczącą pomocą przy pracach renowacyjnych, daje także osobom zainteresowanym możliwość obejrzenia powązkowskich zabytków. Docelowo ma się w niej znaleźć ok. 2 tys. pomników.

Bazę pomników znajdujących się na Powązkach przygotowuje również stołeczny Ratusz. „Jej celem jest jednak inwentaryzacja wszystkich znajdujących się na tej nekropoli nagrobków, a nie tylko zabytkowych pomników zgromadzonych w bazie przygotowywanej przez Komitet. Natomiast w związku z powstawaniem na Powązkach nowych grobów niewpisujących się do końca w zabytkowy charakter cmentarza, przygotowaliśmy również wzorownik, gdzie znalazły się propozycje nagrobków dostosowanych stylistyką do tej nekropolii. Są one zróżnicowane pod względem kosztów wykonania tak, żeby każdy mógł sobie na nie pozwolić” – mówiła stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.

Tegoroczna kwesta na Starych Powązkach odbędzie się 31 października i 1 listopada od 9 rano do zmroku. Skarbonka przy grobie Jerzego Waldorffa, założyciela Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, stanie już 30 października. Kwestować będą także członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, członkowie zespołu Mazowsze oraz górale z Zakopanego.

W tym roku w kweście wezmą udział znani aktorzy starszego pokolenia m.in. Barbara Krafftówna, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski i Marian Opania oraz młodzi aktorzy: Anna Gzyra, Maria Niklińska, Mateusz Damięcki (wraz z rodziną) i Adam Fidusiewicz. Towarzyszyć im będą dziennikarze Grzegorz Miecugow, Maciej Orłoś, Katarzyna Dowbor i Agata Młynarska.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 197,5 tys. zł, za które odnowiono 17 nagrobków. Renowacji poddano m.in. kaplicę rodziny Znamierowskich oraz pomniki nagrobne rodzin Piekaczyńskich, Gaduszewskich i Lortsch. Prace dofinansowane były także przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z funduszy przekazanych przez m.st. Warszawa. Do renowacji w tym roku wytypowano 15 nagrobków m.in. rodzin Potockich, Tafiłowskich i Szyller.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Od siedmiu lat Komitet nosi jego imię. W ciągu 33 lat działalności Komitet zadbał o renowację ponad 1200 z 1500 grobów znajdujących się na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę. (PAP)

akn/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :